Kiaušidžių vėžys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
 Revision.svg  Manoma, kad šis straipsnis yra beviltiškas.
Jo turinys, struktūra, stilius ar kitos savybės yra tokios, kad jo neįmanoma pritaikyti enciklopedijai.
Priežastis atskirai nesukonkretinta, bet jei ji neakivaizdi, tai gali būti nurodyta istorijoje ar aptarime.
Jei galite parašyti šį straipsnį iš naujo, tegul ir kelis kartus mažesnį, taip ir padarykite!
Pažeistos normalios ląstelės pasmerktos apoptozei (programuotai ląstelių mirčiai), tačiau vėžinės ląstelės jos išvengia.

Kiaušidžių vėžys- yra šeštas pagal dažnumą ir septintas pagal mirtingumą vėžys moterų tarpe visame pasaulyje. Daugiausia susirgimų užfiksuota išsivysčiusiose šalyse, išimtis- Japonija. Sergančių skaičius kyla tiek Vakarų Europoje, tiek ir Japonijoje. Vėžys susiformuoja vykstant nevaldomam ląstelių dalijimuisi. Jei vėžys negydomas, jis staiga pasklinda po visą žmogaus kūną, pakenkdamas kitiems audiniams bei sutrikdydamas jų funkcijas taip smarkiai, jog tokiu atveju žmogui išgyventi galimybė labai maža. Vėžinių auglių vystymąsi sukelia genų mutacijos. Tokios mutacijos dažniausiai susiformuoja audiniuose, kuriuose vyksta didžiulis ląstelių dalijimasis.

Kiaušidžių vėžio rizikos veiksniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmiausia, didelę įtaką daro genai, dėl kurių paveldėjimo žmonės, kurių šeimos nariai, giminės sirgo vėžiu patenka į rizikos grupę ir turi didesnę tikimybė susirgti. Paveldimas ne pats vėžys, bet polinkis juo susirgti. Antra, daug lemia aplinka, kurioje gyvename. Reprodukcinės sistemos vėžys ypač siejamas su vakarų kultūra. Žmonės patiria daug streso, prastai maitinasi, mažai juda. Modernėjančioje visuomenėje būdingas vėlyvas gimdymas, ankstyvos pirmosios mėnesinės, trumpas maitinimo krūtimi laikotarpis. Visa tai sukelia hormonų veiklos sutrikimus. Trečia, riziką susirgti taip pat padidina ir nutukimas. Statistiškai nustatyta, kad nutukę žmonės labiau linkę susirgti onkologinėmis ligomis. Dėl padidėjusio insulino kiekio yra sutrikdoma ląsteli veikla ir tai skatina vėžio atsiradimą.

Simptomai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šis vėžys prasideda kiaušidėse, kai susidaro nenormalios ląstelės, kurios gali plisti ir į kitus audinius. Pagrindiniai simptomai: pilvo pūtimas, dubens skausmai, pilvo patinimas.

Vėžio stadijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Moters lytinė sistema

Kiaušidžių vėžys taip pat skirstomas į 5 stadijas: S0- tai priešvėžinė stadijas. Aptikus šioje stadijoje tikimybė išgyventi yra 100%. S1 - būna tuomet, kai vėžys yra tik kiaušidėse. Aptikus tikimybė išgyventi -73%. S2 - būna tada, kai vėžys paplinta į dubenį. Aptikus tikimybe išgyventi yra 45%. S3- būna tada, kai vėžys aptinkamas toliau už dubens ar ertminiuose pilvo limfmazgiuose. Aptikus tikimybė išgyventi - 21%. S4- tai jau reiškia metastazinį vėžį, kai šis yra aptinkamas už pilvaplėvės ribų, paplitęs į tolimesnius organus. Aptikus tikimybe išgyventi yra apie 5%.