Kiachta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kiachta
Кяхта
            
Miesto reginys
Laiko juosta: (UTC+9)
Valstybė Rusijos vėliava Rusija
Respublika Buriatija Buriatija
Rajonas Kiachtos rajonas
Įkūrimo data 1727 m.
Gyventojų (2014) 20 076
Vikiteka Kiachta

Kiachta (rus. Кяхта, bur. Хяагта) – miestas Rusijoje, pietų Buriatijoje, Mongolijos pasienyje, 234 km į pietus nuo Ulan Udės, į šiaurės rytus nuo Suche Batoro. Rajono centras. Pro miestą eina Ulan Udės–Ulan Batoro plentas (yra pasienio postas), už 35 km į Nauškių geležinkelio stotis. Maisto, tekstilės pramonė. Yra krašto muziejus, Suche Batoro muziejus, dramos teatras. Yra išlikę XIX a. klasicistinių statinių – Šv. Trejybės, Prisikėlimo cerkvės, svečių namai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gyvenvietė 1727 m. įkurta žiemavietės vietoje ir pavadinta Troickosavsku (Троицкосавск). Netoliese 1728 m. įkurta Kiachtos prekybinė gyvenvietė. Po pasirašytos Kiachtos sutarties čia prasidėjo prekyba tarp Rusijos ir Kinijos. Iš Kinijos buvo gabenama arbata, į Kiniją – kailiai, oda, audiniai, dirbiniai. XVIII a. pab. nutiestas kelias iš Irkutsko, perkelta muitinė. 1805 m. Troickosavskui suteiktas miesto statusas. 1903 m. nutiesus geležinkelį į Kiniją, Kiachtos reikšmė sumenko.

1934 m. Kiachta ir Troickosavskas sujungtas į Kiachtos miestą[1].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 244