Kentšyno pilis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kentšyno pilis, įėjimas

Kentšyno pilis (lenk. Zamek w Kętrzynie) – antrosios XIV a. pusės Vokiečių ordino pilis Kentšyne, Lenkijoje.

Kentšyno pilies planas

Iš pradžių tai buvo trijų sparnų pilis, kurios viduje buvo kvadratinis kiemas. Apsupta gynybinių sienų su trimis bokštais ir miesto vartais. Šiauriniame sparne buvo refektoriumas, bažnyčia bei kryžiuočių valdininko – prokuroro – namai. Pilyje bei netoliese esančiame palivarke buvo: virtuvė, alaus darykla, malūnas, kepykla, klėtis, maisto produktų sandėlis, arsenalas, parako sandėlis, koplyčia ir kalėjimas.

Pilis, kaip prokuroro būstinė, buvo pastatyta tarp 1360 ir 1374 m. prie anksčiau pastatyto medinio bokšto. 1410 m. Prūsijos riteris Johartas bei miesto burmistras Hermanas Bardynas atidavė miestą Jogailai, tačiau po metų pilis ir miestas buvo perduoti kryžiuočiams. 1454 m. Trylikamečio karo metu sukilę miesto gyventojai užėmė Kentšyno pilį bei nuskandino prokurorą. Tada perdavė pilį lenkų kariuomenei, kuri ją valdė iki 1461 m. Po Prūsijos sekuliarizacijos pilis tapo gubernatoriaus rezidencija, o 15281529 m. buvo perstatyta. Kita rekonstrukcija vyko 15591566 m. 1622 m. kieme buvo pastatyti nedideli cilindriniai laiptai. XVII a. buvo sumažintas anksčiau dominuojantis šiaurinis sparnas. XVIII a. pradžioje pradėta griauti išorinius pilies įtvirtinimus. 1797 m. gruodžio 15 d. kilo gaisras kuris sunaikino pastato dalį.

19111912 m. miestas įsigijo pilį, dalį pastato paskirdamas butams. Tuo pačiu laikotarpiu čia veikė Trečios Vokietijos pėstininkų brigados būstinė. XX amžiaus 4-asis dešimtmetyje pilyje buvo atlikti nedideli konservavimo darbai. Prieš Antrąjį pasaulinį karą čia veikė finansų institucija bei gyveno jos darbuotojai. 5-ojo dešimtmečio pradžioje dalyje šiaurinių rūsių buvo priešlėktuvinės slėptuvės. 1945 m. sausio pabaigoje, sovietų kariai užėmė miestą ir sudegino dauguma senamiesčio pastatų ir pilį.

Commons-logo.svg

Vikiteka

Pilis buvo atstatyta 19641966 m., Olštyno vaivadijos paminklų konservatoriaus dėka. Jis atkūrė pilį, atkurdamas jos gotikinį pavidalą: paaukštino stogus, pietų ir rytų sparnus, bei vienu aukštu padidino šiaurinį sparną su gotikiniais kraigais bei nuožulniu stogu. Dabar pilyje įsikūrusi miesto biblioteka ir kraštotyros muziejus. Muziejuje galima pamatyti tapybos, skulptūros ir antikvarinių baldų XV-XIX a. kolekciją.