Pereiti prie turinio

Kasltaunas

Koordinatės: 54°4′27″ š. pl. 4°39′14″ v. ilg. / 54.07417°š. pl. 4.65389°r. ilg. / 54.07417; 4.65389 (Kasltaunas)
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kasltaunas
men. Balley Chashtal, angl. Castletown
Kasltaunas
Kasltaunas
Kasltaunas
54°4′27″ š. pl. 4°39′14″ v. ilg. / 54.07417°š. pl. 4.65389°r. ilg. / 54.07417; 4.65389 (Kasltaunas)
Laiko juosta: (UTC+0)
------ vasaros: (UTC+1)
Valstybė Jungtinės Karalystės vėliava Jungtinė Karalystė
Britų Karūnos valda Meno sala Meno sala
Įkūrimo data ~1090 m. (1852 m. – miesto teisės)
Gyventojų (2006) 3 109
Plotas 2,3 km²
Tankumas (2006) 1 352 žm./km²
Pašto kodas IM9
Tinklalapis http://www.castletown.org.im/
Vikiteka Kasltaunas

Kasltaunas (angl. Castletown; men. Balley Chashtal) – miestas Meno salos pietuose, esantis Malew parapijos teritorijoje, bet administraciškai nepriklausomas. Buvusi Meno salos sostinė. Kasltaunas yra ketvirtas Meno salos miestas pagal gyventojų skaičių. 2006 m. jame gyveno 3109 gyventojai (2001 m. – 3100 gyv.).

Aikštė Kasltaune

Miesto centre dominuoja gerai išsilaikiusi Rašeno pilis (Castle Rushen). Miesto gatvelės siauros, mieste daug žvejų kotedžų. Žvejybiniai laivai iš uosto tebeplaukia į jūrą žvejoti.

Kasltaunas yra buvusi salos sostinė, jame veikė Tinvaldas (Meno salos parlamentas). Miesto pradžia siekia 1090 m.

Pirmieji telefonai Kasltaune įrengti 1901 m.

Komerciniai reisai į Kasltauno uostą nutrūko XX a. 8-tą dešimtmetį, nors tuo metu regione plėtėsi finansų verslas ir pramonė.[1]

Kasltaunas yra vienas iš keturių Meno salos valdymo miestų (kiti – Daglasas, Pylas ir Ramsis). Jie visi miestais paskelbti 1852 m. Miestų aktu (angl. Town Act 1852). Kasltaunas vietiniu valdymo centru tapo 1883 m.

1874 m. Raktų Rūmai (angl. House of Keys) persikėlė iš Kasltauno į Daglasą.[2]

Kasltaunas yra Raktų Rūmų rinkimo apygarda (angl. House of Keys Constituencies), joje renka vieną Raktų Rūmų narį (angl. Member of the House of Keys; MHK).

Miesto atstovu 2006 m. rinkimuose buvo išrinktas James Anthony Brown, kuris iki 2011 m. buvo Meno Salos vyriausiuoju ministru (angl. Chief Minister of the Isle of Man). 2011 m. jis pasitraukė, jo vietą užėmė Richard Ronan.

Miesto vaizdas iš aukštai (iš vakarų).

Miestas yra šiaurvakarinėje Kasltauno įlankos pusėje. Priešingas įlankos krantas yra vakarinis ryškaus Langneso pusiasalio krantas. Tenai yra Derbiheivno kaimas.

  • Šiaurės rytuose – Balasalos kaimas (Ballasalla).
  • Šiaurės vakaruose – Balabego (Ballabeg) ir Kolbio (Colby) kaimai.
  • Vakaruose – Port St. Mary ir Port Irinas (Port Erin).

Keliai:

  • A3 kelias per Daglasą jungia Kasltauną su Ramsiu.
  • A5 kelias, dar vadinamas Naujuoju Kasltauno keliu (New Castletown Road), eidamas į šiaurės rytus jungia su Daglasu, o eidamas į vakarus – su Port Irinu. Vadinamasis Senasis Kasltauno kelias (Old Castletown Road) yra prastesnis, eina labiau „kaimiška“ trasa arčiau kranto.
  • A25 kelias yra istorinis kelias į Daglasą, dabar jį nukonkuravo A5 kelias.

Miesto centre esančioje mašinų stovėjimo aikštelėje yra nemokamas elektromobilių krovimo punktas. Mieste yra kelios automobilių stovėjimo aikštelės.

Kasltaune yra pietinis ilgo pėsčiųjų tako Millennium Way galinis šatkas.

Man Railways traukinys Nr. 4 'Loch' įvažiuoja į Kasltauno sotoį, važiuodamas iš Daglaso į Port Iriną. 1978 m.

Per miestą einantys autobusų maršrutai jungia Kasltauną su Daglasu, Port St. Mary ir Port Irinu. Darbo dienomis ir šeštadieniais autobusai važinėja kas 20 min., sekmadieniais ir darbo dienomis po 18.00 – rečiau. Penktadienio ir šeštadienio vėlyvais vakarais važinėja specialūs naktiniai reisai (men. Hullaid Oie 'Naktinė pelėda'), kurie yra brangesni. Reti reisai važiuoja ir į Pylą. Visi šie autobusai priklauso Meno Salos valstybinei kompanijai Bus Vannin. Ši kompanija 1976 m. pakeitė pervežimų paslaugas, anksčiau tiektas kompanijos Isle Of Man Road Services.

Mieste veikia ir Kasltauno geležinkelio stotis (Castletown railway station), kuri priklauso vieninteliam likusiam Isle of Man Railway ('Meno salos geležinkelis') maršrutui iš Daglaso į Port Iriną. Linija yra 91,4 cm pločio, naudojami lokomotyvai garvežiai.
Stotis yra šiaurrytiniame miesto pakraštyje, netoli Poulsomo parko. Anksčiau iš jos gabendavo Castletown Brewery ('Kasldauno alaus daryklos') gamintą alų, taip pat galvijus ir kitus gyvulius. Stotyje dar tebėra gyvulių aptvarų likučiai.

Oro transportas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienintelis Meno salos komercinis oro uostas yra Ronaldsvėjaus oro uostas, esantis už 1,5 km į šiaurės rytus nuo Kasltauno. Jį aptarnauja tiek Bus Vannin autobusai, tiek geležinkelis, tiek vietiniai taksi. Aerouostą galima pasiekti ir iš miesto centro vedančiais pėsčiųjų takais.
Oro uosto takai ir orlaivių aikštelės išsidėstę netoli Karaliaus Vilhelmo koledžo (King William’s College).

Oro uostas kaip aerodromas imtas naudoti 1928 m. 1933 m. pradėti keleiviniai reisai į D. Britaniją.

  1. Castletown. In: Isle of Man Guide
  2. Old House of Keys. In: Isle of Man Guide