Kariuomenės laivas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
A U.S. General G. O. „Squier“ klasės laivas

Kariuomenės laivas (angl. troopship, troop ship, troop transport, trooper; rus. войсковой транспорт) – laivas, skirtas gabenti kareivius taikos ar karo metu. Konstrukcijos požiūriu kariuomenės laivai yra įprastiniai laivai, neturintys specialios kareivių išlaipinimo įrangos, kokią turi desantiniai laivai, kurie gali išlaipinti karius tiesiai ant neparengto kranto. Kariuomenės laivai pakraunami kareiviais bei kroviniais uoste nuo prieplaukos arba iš mažesnių laivų (baržų, desantinių tenderių).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kariuomenę laivais perveždavo jau antikoje. Senovės Roma, pvz., kariuomenę Reine ir Dunojuje perveždavo specialiais nedideliais irklai ir burėmis varomais laivais navis lusoria.[1]

Šiuolaikinių kariuomenės laivų istorija tokia pati ilga kaip ir keleivinių laivų, nes daugelis jūrinių tautų komercinius laivus panaudodavo kariniams poreikiams (juos nuomuodamos ar mobilizuodamos), jei jų karinio jūrų laivyno karo veiksmams nepakakdavo.

XIX a. kariniai laivynai dažnai užsakydavo civilinius vandenynų lainerius, o nuo XX a. pradžios juos ėmė dažyti pilkai ir apginkluoti. Jų greitis, civiliniame panaudojime svarbus kelionės trukmei mažinti, karo tarnyboje leisdavo išvengti povandeninių laivų ir antvandeninių kreiserių atakų. Laineris RMS „Olympic“ net sugebėjo taranuoti ir nuskandinti vokiečių povandeninį laivą U-103. Mažesnius ar senesnės konstrukcijos lainerius, kurių greitis buvo mažesnis, lydėdavo konvojaus palyda.

Daugelis didžiųjų jūrinių valstybių XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje net subsidijuodavo civilinių laivų statybą, kad turėtų garantiją, kad karo metu pakaks kariuomenės laivų. D. Britanijos vyriausybė subsidijavo Cunard Line ir White Star Line kompanijų lainerių RMS „Mauretania“, RMS „Aquitania“, RMS „Olympic“, HMHS „Britannic“. Jie buvo naudojami kaip kariuomenės laivai ar laivai ligoninės.

RMS „Queen Mary“ ir RMS „Queen Elizabeth“ yra du žinomiausi laineriai, kurie Antrojo pasaulinio karo metais buvo naudojami karo tikslams. Perdaryti į kariuomenės laivus jiedu galėjo pervežti vienu reisu maždaug po 10 tūkst. kareivių.

Žymėjimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Civilinių laivų žymės RMS (Royal Mail Ship 'Karališkasis pašto laivas') ar SS (Steamship 'garlaivis') keičiamos į HMT (Hired Military Transport 'nuomotas karinis transportas') po to, kai toks laivas perimamas tarnybai D. Britanijos Karališkajame laivyne.

JAV specialių žymių nenaudoja, tad mobilizuotas kariuomenės laivas naudoja žymę USS (United States Ship 'Jungtinių valstijų laivas').

Istorija XX a. antroje pusėje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltojo karo metais Jungtinėse Valstijose laineris SS „United States“ buvo suprojektuotas taip, kad karo atveju būtų lengvai įrengiamas kaip kariuomenės transportas.

Naujesnis D. Britanijos laineriai RMS „Queen Elizabeth 2“ ir SS „Canberra“ Folklandų karo metu buvo Karališkojo laivyno rekvizuoti britų kareiviams pervežti.

XX a. pabaigoje kareivius dideliais nuotoliais paprastai gabena karo transporto lėktuvais.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Pferdehirt B. „The Museum of Ancient Shipping“. Nuoroda tikrinta August 3, 2010.