Karis (prieskoniai)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kario prieskoniai stiklainyje

Karisprieskonių mišinys, kurio pagrindas ciberžolės šaknis. Kario prieskonius atvežė britai Indijos valdymo laikotarpiu.

Žodis „khari“ kilęs iš pietų Indijos ir reiškia bet kokį padažą. „Kario prieskonius“ (ang. curry powder) sukūrė britai, kurie norėjo parsivežti Indijos virtuvės skonį namo, nenaudodami šviežių prieskonių. Todėl dabartiniame Vakarų pasaulyje kario prieskoniai neturi standartizuoto skonio, tačiau pačioje Indijoje yra apie milijoną skirtingų kario rūšių.[1] Prieskonių mišinių, kuriuos atvežė į Angliją, jai valdant Indiją, buvo mažai ir juos veždavo retai, todėl tuometinei Britanijos prieskonių kultūrai didelės įtakos nepadarė. Kario prieskoniai išpopuliarėjo po antrojo pasaulinio karo, kai imigrantai iš Pietryčių Azijos šalių užplūdo Jungtinę Karalystę.

Pati ciberžolė turi stiprų malonų savitą aromatą, tačiau visai neišraiškingą, kartais kartoką skonį, dėl to į šiuos prieskonius papildomai dedami kiti komponentai. Kario sudėtis labai skiriasi priklausomai nuo gamintojo bei vietovės. Į mišinį gali būti dedami įvairūs prieskoniai: ciberžolė, druska, kalendra, raudonieji, juodieji ar kvapnieji pipirai, kardamonas, ožragė, česnakas, imbieras, gvazdikėliai, cinamonas, garstyčios, paprika, muskatas.

Karis naudojamas ryžių, daržovių, mėsos, gėrimų aromatizavimui ir spalvos pakeitimui.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Hidden India: The Kerala Spicelands; pbs.org