Kardifo milžinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Kardifo milžinas iškeliamas iš duobės. 1869 spalis.

Kardifo milžinas – viena iš garsiausių Amerikos klastočių, maždaug trijų metrų aukščio akmeninis žmogus, atrastas Kardife (Niujorko valstija), Viljamo C. Njuvelo sodyboje 1869 metų spalio 16 d. šulinį kasusių darbininkų.

Kardifo žmogus tapo daugybės debatų objektu. Vieni teigė, kad tai senovinė statula, kiti – kad suakmenėjęs senovinis žmogus. Ekspertai labai greitai nustatė, kad tai nėra fosilija, tačiau liko neišgirsti. Buvo net manančių, kad tai biblinio Galijoto fosilija. Galiausiai paaiškėjo, kad statulą padarė Niujorko tabako prekiautojas Džordžas Hulas. Akmeninio žmogaus išskaptavimui ir užkasimui jis išleido 2600 dolerių, tačiau vėliau statulą pardavė už 37500 dolerių Deividui Hanumui. Kardifo žmogus buvo nugabentas į Sirakūzus (Niujorkas), kur surengta jo paroda.

Nepaisant mokslininkų pareikštos nuomonės, klastotė pritraukė tiek žmonių, kad šoumenas F. Barnumas pasiūlė 60000 dolerių už galimybę išsinuomoti ją trims mėnesiams. Gavęs neigiamą atsakymą, Barnumas padarė savąjį milžiną ir paskelbė, kad tai ir yra tikrasis, o Kardifo iškasena – klastotė. Laikraščiai išspausdino jo versiją kartu su Hanumo citata „Kiekvieną minutę gimsta lengvatikis“ (There's a sucker born every minute). Hanumas turėjo omenyje lengvatikius, mokančius pinigus Barnumui. Vėliau šią citatą klaidingai pradėta priskirti Barnumui.

Deividas Hanumas iškėlė Barnumui bylą, kurios metu 1870 metų vasario 2 paaiškėjo, kad abi statulos yra klastotės. Teismas nusprendė, kad Barnumas negali būti kaltinamas šmeižtu dėl suklastotos statulos pavadinimo suklastota.

Šiuo metu Kardifo Milžinas laikomas Farmerio Muziejaus parodoje Niujorke. Barnumo padaryta kopija laikoma Nuostabiojo Marvino Mechanikos Muziejuje Mičigane.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Wikimedia alt gold.svg

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Wikimedia alt gold.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.