Karalienės šaltinis Taksinge

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 59°14′15.62″ š. pl. 17°18′20.01″ r. ilg. / 59.2376722°š. pl. 17.3055583°r. ilg. / 59.2376722; 17.3055583

Versmės vieta
Atminimo akmuo

Karalienės šaltinis (šved. Drottningkällan) – gėlo vandens versmė rytinėje Švedijoje: Stokholmo lėno Nikvarno komunos Taksingo vietovėje. Šaltinis pavadintas Švedijos karalienės Kotrynos Jogailaitės garbei, apie ką primena iškaltas įrašas ant 1564 m. šalia pastatyto akmens.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Versmės ištakos yra netoli Taksingo–Nasbi geležinkelio stotelės, į rytus nuo kelio į gyvenvietę. Upokšnis teka į šiaurę, kas pagal vietos tradiciją reiškia, kad vanduo turi gydomųjų savybių. Vėliau jis buvo vadinamas Švč. Trejybės vardu, tokiu vardu šaltinių šalyje yra keliolika. Dar 1850 m. Sekminių išvakarėse prie šio šaltinio buvo fiksuojami žmonių, norinčių atsigerti vertingo vandens ir taip išvengti galimų ligų, susibūrimai. Šalia versmės teka Taksingenas, šioje vietoje upė vingiuoja, sudarydama meandras. Šaltinis pulsuoja į viršų per žvirgždą, vandenyje yra geležies priemaišų, apie ką byloja rusvos spalvos nuosėdos. 2007 m. buvo išmatuotas srovės stiprumas: 0,5–3 litrai/sekundę.

Jauniausia Zigmanto Senojo ir Bonos Sforcos duktė Kotryna Jogailaitė po 1562 m. vestuvių Vilniuje su švedu karalaičiu Jonu III išvyko į jaunikio tėvynę. Tąkart Švedijos karalystę valdė Jono III brolis Erikas XIV. Pastarasis buvo labai nepatenkintas šiomis vedybomis ir galimu suartėjimu su Lietuvos-Lenkijos valstybe. Jaunavedžiai buvo areštuoti ir įkalinti Gripsholmo pilyje. Pasak legendos, kalinei pavykdavo išsmukti iš pilies, ji moliniame indelyje atnešdavo sutuoktiniui gyvybingo vandens iš netolimo šaltinio. Netrukus likimas pasisuko įkalintiesiems palankia kryptimi: Erikas XIV buvo nuverstas, o Jonas III ir Kotryna Jogailaitė 1569 m. paskelbti Švedijos karaliumi ir karaliene. Prie šaltinio buvo pastatytas raudonojo smiltainio atminimo akmuo.

2019 m. vasarą paminklinis akmuo Lenkijos kultūros paveldo užsienyje instituto lėšomis buvo restauruotas: nuvalyti nešvarumai ir atnaujintas karūnos auksinis atvaizdas. Tų pačių metų spalio 5 d. buvo švenčiamos Kotrynos Jogailaitės karūnavimo jubiliejus. Besidomintys sutartą valandą galėjo stebėti vaidinimą, kurio metu karališkais rūbais aprengta artistė sėmė šaltinio vandenį, o vakare Taksingo rūmuose jie buvo vaišinami Kotrynos Jogailaitės pyragu.

Commons-logo.svg

Vikiteka

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]