Kapčiamiesčio giria

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 53°58′ š. pl. 23°38′ r. ilg. / 53.967°š. pl. 23.633°r. ilg. / 53.967; 23.633

Kauknorėlio ežeras Kapčiamiesčio girios apsuptyje
Kelias Varviškėn pro Kapčiamiesčio girią

Kapčiamiesčio giria − aštuntas pagal plotą Lietuvos miškų masyvas Lazdijų rajono ir visos Lietuvos pietuose, Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje. Masyvo plotas ~ 27 000 ha. Girios šiaurėje įsikūręs Kapčiamiesčio miestelis.

Miškų masyvas ištįsęs iš rytų į vakarus apie 28 km ir puslankiu iš pietų supa Kapčiamiestį. Iš rytų ir pietryčių miškus juosia Nemunas už kurio prasideda didžiausia Lietuvoje Dainavos giria, iš pietų − jo intakas Igara, iš pietvakarių − Mara (Juodosios Ančios intakas). Pietuose ir vakaruose Kapčiamiesčio giria vietomis jungiasi su Baltarusijos bei Lenkijos miškais, kurio bendras miškų masyvų plotas 1,600 km² ir vadinamas Augustavo giria.

Kapčiamiesčio giria driekiasi zandrinės Pietryčių lygumos vakarine dalimi, tik šiaurės vakaruose siekia Sūduvos aukštumos pietrytinį pakraštį. Vyrauja banguotosios smėlingos ir žvirgždingos lygumos landšaftas, o šiaurės vakaruose − smulkiai banguotos ežeringos smėlingos lygumos landšaftas.

Miškuose auga pušys, eglės, beržai, juodalksniai, drebulės. Girioje yra stirnų, šernų, briedžių, tetervinų, kurtinių.

Per miškus į Nemuną teka Baltoji Ančia (su intakais Seira ir Nevieda), Bilsinyčia, Avirė, šiaurės vakariniu pakraščiu (į Veisiejų ežerą) teka Zapsė.

Ežerų daugiausia masyvo šiaurės vakarinėje dalyje, keliuose rininiuose kloniuose:

Taip pat visą masyvo šiaurinį pakraštį siekia iš šiaurės į pietus nutįsusių rininių klonių galai, kuriuose telkšo:

Dendrologija
Botanika · Augalija · Flora · Augalai · Sumedėjęs augalas · Liana · Puskrūmis · Krūmokšnis · Krūmas · Krūmedis · Medis · Vaismedis

Iliustruotas Lietuvos augalų genčių vardynas · Lietuvos vietinės medžių ir krūmų rūšys · Lietuvos išskirtiniai medžiai · Lietuvos svetimžemė dendroflora · Pasaulio išskirtiniai medžiai

Miškas · Miško skliautas · Lietuvos miškai · Pasaulio miškai (šalys pagal miškų plotą) · Miškų nykimas (neteisėtas miško kirtimas)

Miškininkystė (ekologinė miškininkystė) · Miško atkūrimas · Įveisimas · Miškų ūkis · Miškų urėdija · Girininkija · Eiguva · Lietuvos miškų institutas