Pereiti prie turinio

Kanadinis putinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kanadinis putinas (Viburnum lentago)
Kanadinis putinas (Viburnum lentago)
Kanadinis putinas
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Poklasis: Erškėčiažiedžiai
( Rosidae)
Šeima: Sausmediniai
( Caprifoliaceae)
Gentis: Putinas
( Viburnum)
Rūšis: Kanadinis putinas
( Viburnum lentago)

Kanadinis putinas (Viburnum lentago) – sausmedinių (Caprifoliaceae) šeimos krūmas ar nedidelis medelis.

Vietinė rūšis JAV šiaurės rytų bei vidurio vakarų valstijose. Taip pat savaime auga Kanadoje nuo Naujojo Bransviko rytuose iki pietryčių Saskačevano provincijos. Izoliuotos populiacijos aptinkamos Šiaurės ir Pietų Dakotoje, Vajominge, Kolorade, Apalačų kalnuose ir iki Kentukio bei Virdžinijos valstijų pietuose.

Rūšis introdukuota Lietuvoje. Lietuvos gamtinės sąlygos palankios, žiemą nenušala. Gerai auga daugelyje dirvožemių, atsparus kenkėjams bei ligoms.

Auga lėtai kaip krūmas arba retai kaip nedidelis medelis (per 20 metų ir brandos amžiuje) užauga iki 8,5 m aukščio ir iki 25 cm skersmens kamienais. Žydi gegužės pabaigoje ir birželį. Žiedai gelsvai balti, smulkūs 5–6 mm skersmens išaugantys susitelkę skėtiškose 7–12 cm skersmens kekėmis. Lapai blizgantys su nusmailėjusiomis viršūnėmis, rudenį raudoni. Uogos (Kaulavaisis) – smulkios, melsvai juodos 8–16 mm ant rausvų kotelių.

Uogos valgomos. Šiaurės Amerikos Indėnai žievę ir lapus naudoja tradicinėje medicinoje kaip fitoterapijai. Kanadinis putinas yra sukryžmintas su Viburnum prunifolium ir išvesta hibridinė Viburnum × jackii veislė.