Kambro sprogimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius
(pažymėtas nuo 2020 m. liepos).

Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Kambro sprogimas – geologine prasme staigus didelio gyvūnų fosilijų kiekio atsiradimas maždaug prieš 542 mln. metų.

Manoma, kad gyvybė Žemėje atsirado prieš 4 mlrd. metų. Vėliau šie organizmai beveik nesivystė. Maždaug prieš 530 mln. metų beveik visi išmirė, vietoj jų atsirado nauji gyvūnai. Kambro periode atsirado beveik visi šiuo metu žinomi gyvūnų tipai. Tuo pačiu metu stebima ir kitų organizmų, pvz., fitoplanktono diversifikacija. Žemės biologinio vystymosi istorijoje žinomi ir kiti masinio išmirimo įvykiai, tačiau Kambro sprogimo unikalumas tame, kad tarp proterozojaus gyvybės ir naujos kambro gyvybės nėra surasta tarpinių gyvybės formų, taip pat, kad tiek daug naujų rūšių atsirado per labai trumpą etapą – maždaug 5 mln. metų[reikalingas šaltinis].

Sprogimo reikšmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kambro sprogimas sukėlė rimtus mokslininkų bei visuomenės ginčus bei susidomėjimą. Čarlzas Darvinas manė, kad tai vienas rimčiausių prieštaravimų jo teorijai apie evoliuciją, besiremiančią natūraliąja atranka. Naujų gyvūnų grupių atsiradimas fosilijų tarpe be aiškių šių gyvūnų pirmtakų, buvo tiek rimta problema, kad jai jis paskyrė atskirą skyrių The Origins of the Species. Kaip prieštaraujantį evoliucijos teorijai Kambro sprogimą traktuoja šių dienų kreacionistai.

Geologai jau nuo William Buckland (1784-1856) laikų pastebėjo dramatišką fosilijų šuolį dabar vadinamo kambro pradžioje. Charles Doolittle Walcott pasiūlė versiją, kad iš laikotarpio prieš kambrą, jo pavadintame „lipaliu“, fosilijų neišliko, o kambro rūšių pirmtakai išsivystė būtent per šį laikotarpį.

Šiuo metu aktualiausi yra trys klausimai: 1) ar „sprogimas“ tikrai buvo?; 2) ką jis pasako apie gyvūnų kilmę ir evoliuciją? 3) kokios sprogimo priežastys?

Duomenų šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Duomenis apie Kambro sprogimą galima gauti iš fosilijų, fosilinių pėdsakų bei geocheminės izotopų analizės.