Kamanos (pakinktai)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Žirgas su kamanomis

Kamanos – arklio pakinktų dalis – odinis apynasris su žąslais arkliui valdyti. Kamanas paprastai sudaro odiniai dirželiai, apjuosiantys arklio galvą nuo pakaušio iki snukio, kur jungiasi su žąslais. Kartais prie išilginių dirželių prisiuvami akidangčiai – odos lopai, kurie uždengia arklio akis, kad šis nesibaidytų.

Lietuvoje kapinynuose randamos kamanos nuo pirmųjų mūsų eros amžių. Senovinės kamanos dažnai būdavo jungiamos kryžmai, o sukryžiavimo vietos puoštos apkaustais. Dažnai žirgų kamanos būdavo su žalvariniais žvangučiais. Iki XVIII a. kamanas dažniausiai naudojo tik raiteliai[1].

Kamanų dalys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kamanos gali būti skirstomos į keletą dalų:

  • karūnėlė dažnai puošiama įvairiais kristalais ir kitais papuošimais. Paskirtis – laikyti kamanų kapsulę prie pagrindinės dalies.
  • kapsulės gali būti įvairios. Dažniausiai sutinkama klasikinė ir meksikietiška (pavaizduota nuotraukoje) kapsulės. Taip pat yra ir islandiškų, švediškų, vesterniškų. Galima jodinėti ir be kapsulės, tačiau ji prilaiko žirgus snukį, kad šis nesižiotų.
  • pagrindinė dalis – yra visose kamanose. Laiko žąslus.
  • pavadžiai – prie žąslų segami du dirželiai, kurie dažniausiai turi sagtį ir gali būti sujungiami. Skirti tam, kad raitelis galėtų valdyti žirgą.

Kantarai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kantaras – į kamanos panašus odinis arba medžiaginis pakinkymas arkliui. Su juo nėra naudojami žąslai. Kantaras skirtas žirgo vedžiojimui ar ganymuisi. Prie jo vedimui segami kordai (ilgas pavadys) arba trumpas išvedžiojimo pavadys.


Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Kamanos. Kamanos (pakinktai). Tarybų Lietuvos enciklopedija, T. 2 (Grūdas-Marvelės). – Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1986. 194 psl.