Kalvarijų gatvė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kalvarijų gatvė
Kalvarijų gatvė
Gyvenvietė: Lietuva Vilnius
Ilgis: 5,5 km
Pradžia: Žaliasis tiltas (Vilnius)
Miesto dalys: Šnipiškės, Žirmūnai, Verkiai
Kalvarijų g. 1; Architektų sąjungos būstinė

Kalvarijų gatvėVilniaus miesto gatvė prasidedanti nuo Žaliojo tilto, netoli Konstitucijos prospekto. Administracinis pavaldumas: Šnipiškių seniūnija (neporiniai namai nuo Nr. 1 iki 81 ir poriniai nuo Nr. 2 iki 200), Žirmūnų seniūnija (neporiniai nuo Nr. 85 iki 153) ir Verkių seniūnija (poriniai nuo Nr. 202 ir neporiniai nuo Nr. 157).[1]

Organizacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XVI a. Kalvarijų ir Ukmergės gatvės susiformavo kaip pagrindinės Šnipiškių priemiesčio gatvės. Po 1904 m. dėl prekiautojų susigrūdimo ir padažnėjusios arklių vagystės turguje (dab. Naugarduko skvere) Miesto dūma priėmė nutarimą į Šnipiškių aikštę prie Kalvarijų gatvės perkelti prekybą arkliais.

Lietuvos TSR laikais vadinosi kaip Felikso Dzeržinskio gatvė, susiformavo Kalvarijų turgus. Kiti ankstesni pavadinimai: lenk. Kalwaryjska, rus. Верковская, Калварийская, Снипишская.

1981 m. judrioje (dab. Kalvarijų, Žalgirio ir Verkių gatvių) sankryžoje neaiškiomis aplinkybėmis žuvo disidentas, Lietuvos Helsinkio grupės narys kunigas Bronius Laurinavičius (1913-1981), persekiotas sovietų specialiųjų tarnybų dėl žodžio laisvės.

2010 m. Broniaus Laurinavičiaus skvere pastatytas paminklas kunigo atminimui.[2]

Švietimo įstaigos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fotografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]