Kalijų mūšis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kalijų mūšis
Data 1262 m. sausio 21 d.
Vieta Kalijų kaime (vok. Kalgen, Galgen) prie Karaliaučiaus
Rezultatas kryžiuočių pergalė

Kalijų mūšis, Kalgių mūšis – mūšis įvykęs 1262 m. sausio 21 d. Kalijų kaime (vok. Kalgen, Galgen) prie Karaliaučiaus per Didįjį prūsų sukilimą Karaliaučiaus apgulties metu. Kovėsi kryžininkų bei kryžiuočių ir prūsų sembų sukilėlių kariuomenės.

Mūšis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karaliaučiuje apgultiems Vokiečių ordino riteriams į pagalbą atvyko Julicho prie Reino (Vokietija) grafas Vilhelmas IV ir Brandenburgo markgrafas Engelbertas I su daugeliu karių. Įsikūrę Karaliaučiaus pilyje kryžiuočiai ketino užimti sembų įrengtus bokštus (kuorus), kuriais buvo apsupta pilis, bet sembai paliko juos, pasitraukė ir pastojo kelią kryžininkams iš Vokietijos. Pasak vokiečių kronikininko Petro Dusburgiečio, kryžininkai išvengė spąstų ir nugalėjo prūsų raitelius bei pėstininkus. Vienus išžudė, kitus privertė bėgti, treti pasitraukė į Kalijus, kur įvyko didelis mūšis. Kryžininkai į talką pasikvietė Karaliaučiaus riterius.

Didelių nuostolių patyrė abi pusės. Veikiausiai perdėtomis Petro Dusburgiečio žiniomis, žuvo 3000 sembų ir kitų prūsų. Nepaisydami skaudaus pralaimėjimo, prūsai ir toliau kovėsi su užkariautojais, išskyrus kai kuriuos kilminguosius, kurie su šeimynomis atvyko į Karaliaučiaus pilį pasiduoti kryžiuočiams.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Algirdas MatulevičiusKalijų mūšis. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. IX (Juocevičius-Khiva). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2006. 199 psl.

Koordinatės: 54°39′50″ š. pl. 20°25′10″ r. ilg. / 54.66389°š. pl. 20.41944°r. ilg. / 54.66389; 20.41944