Kaliforninis rudasis lokys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ursus arctos californicus
Monarch the bear.jpg
Kaliforninis rudasis lokys
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Potipis: Stuburiniai
(Wikispecies-logo.svg Vertebrata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Carnivora)
Šeima: Lokiniai
(Wikispecies-logo.svg Ursidae)
Gentis: Meškos
(Wikispecies-logo.svg Ursus)
Rūšis: Rudasis lokys
(Wikispecies-logo.svg Ursus arctos)
Porūšis: Kaliforninis rudasis lokys
(Wikispecies-logo.svg Ursus arctos californicus)
Binomas
Ursus arctos californicus
Merriam, 1896

Kaliforninis rudasis lokys (Ursus arctos californicus, kaliforninis grizlis) – išnykęs rudojo lokio (Ursus arctos) porūšis. Tiek genetiškai, tiek pagal sudėjimą panašus į kitus Amerikos grizlius.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vakerai gaudo grizlius

Pirmasis Kalifornio grizlio susidūrimas su europiečiais aprašomas 1769 m. Portolos ekspedicijos dalyvių dienoraštyje. Tai buvo pirmoji ekspedicija dabartinės Kalifornijos valstijoje.

Naujajai Ispanijai plečiantis į šiaurę, naujakuriai pradėjo apgyvendinti dabartinės Kalifornijos valstijos teritoriją, kartu su savimi parsigabendami dideles galvijų bandas. Galvijininkystė buvo ir svarbiausias jų pragyvenimo šaltinis. Grizliai neretai puldinėdavo galvijus, todėl vakerai juos medžiodavo arba kartais pagaudavo juos užmesdami lasą ir po to viešai supjudydavo kartu su buliais.

1848 m. prasidėjo Kalifornijos aukso karštinė, į laukinius vakarus plūdo žmonės ir grizlių mažėjo. Manoma, kad paskutinis sumedžiotas 1922 m.

Simbolika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kalifornijoje juo buvo žavimasi. 1846 m. jis tapo Kalifornijos respublikos Amerikos sukilėlių prieš Meksikos nepriklausomybę vėliavos simboliu. Vėliau tai padėjo pagrindus Kalifornijos valstijos vėliavai.[1]

Klaidingai manoma, kad pastarosios bulių ir meškų kautynės davė pagrindą valstryto bulių ir meškų (kylančios ir besileidžiančios) rinkos simboliams. Tai atspindėjo pastarųjų gyvulių kovos būdus. Bulius puola savo ragais smeigdamas oponentą iš apačios viršun, o meška savo letenomis bloškia savo varžovą iš viršaus žemyn.[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Storer, T.I.; Tevis, L.P. (1955). California Grizzly. Berkeley, CA: University of California Press. p. 335. ISBN 0520205200. 
  2. "Bull, n1 III.8.a." OED Online. Oxford University Press, December 2014. Web. 20 January 2015.