Kailio ežeras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kailio ežeras
Vieta Šiaurės rytų Lenkija
Plotas 0,1938 km²
Kilmė Ledyninis
Didžiausias gylis 33 m

Kailio ežeras arba Kailis (lenk. jezioro Kojle) – ežeras šiaurės rytų Lenkijoje, Palenkės vaivadijos Suvalkų apskrities Vižainio valsčiuje, netoli Kleščuveko ir Smolnikų kaimų. Lenkijoje palitusi nuomonė, net mokiniai yra mokomi, kad ežero vardas kilęs nuo lietuviško žodžio kailis. [1] Kaip ir greta esantys Jačnos ir kt. ežerai yra priskiriamas Lenkijos Baltijos aukštumų (Jezioro Pojezierza Litewskiego) makroregionui ir Rytų Sūduvos aukštumos (Jezioro Pojezierza Wschodniosuwalskie) mezoregionui[2], jis telkšo Suvalkų kraštovaizdžio parko teritorijoje. Kažkada su šalia esančiu Perto ežeru sudarė vieną vandens telkinį, dabar yra atskirtas neaukšta grunto juosta. Kailis priskiriamas prie eutrofinių vandens telkinių.

Ežero forma – užapvalintas keturkampis su rytinėje ir vakarinėje dalyse esančiais dviem pusiasaliais, o pietinėje jo dalyje yra nedidelis užutekis. Vandens paviršiaus yra 149,2 m virš jūros lygio. Krantai apaugę nendrėmis, dugnas molingas. Iš greta esančio 1,3 ha dydžio Purvinio ežero (lenk. Purwin, dar vadinamo lenk. Kojle Male) įteka bevardis upelis.

Gausu paprastųjų kuojų, lynų, seliavų ir kt. Nuo 1996 m. gegužės 21 d. ežere veisiamos lašišinių šeimos žuvys (lot. Salmo trutta lacustris L.). Vandenplūkinių (lot. Hydrocharitaceae) šeimos elodėjos (lot. Elodea) genties vandens augalai bei gausus planktonas sudaro geras sąlygas žuvims maitintis. Ežerą išsinuomavo privatus asmuo, jame draudžiama plaukioti motorinėmis valtimis. Šalia Kailio eina 7,0 kilometrų ilgio

Koordinatės: 54°16′33″ š. pl. 22°53′30″ r. ilg. / 54.27583°š. pl. 22.89167°r. ilg. / 54.27583; 22.89167

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Lenkijos mokyklų 9 klasės geografijos egzamino užduotys 2002 m. (lenk.)
  2. Suvalkų apskr. gamtos apsaugos programa p.42-43 (lenk.)
  3. Ežero geografinė padėtis

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Stefan Maciejewski. Po ziemi suwalskiej. (Przewodnik turystyczny), Leidykla Hańcza, Suvalkai 1994 m.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]