Kafa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kafa
ከፋ Kaffa

1943 – 1995
 

Valstybė Etiopijos vėliava Etiopija
Administracinis centras Džima
Avradžos 6

Kafa (gezas: ከፋ Kaffa) – istorinė valstybė pietvakarių Etiopijoje, Gibės regione, XIII–XIX a. valdyta omotinės kafų tautos. Tai taip pat Etiopijos administracinė provincija, egzistavusi 1943-95 m.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Valstybė buvo į vakarus nuo Gibės upės ir į pietus nuo Godžebo upės. Pastaroji skyrė ją nuo skaitlingų Gibės regiono valstybių, ir ilgą laiką saugojo nuo priešiškų oromo antpuolių. Pietuose gyveno benčai, rytuose – kontai ir kulai, o vakaruose – masongai.

Teritorija pasižymi derlingumu, todėl čia galima nuimti tris derlius per metus.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gibės gentinė valstybė:
ከፋ Kaffa
Šalis Kafos zona
Tautos kafai
Laikotarpis 13901897 m.
Miestai Bonga
Valdovas Kaffi Atio

Tai buvo viena stipriausių valstybių, egzistavusi prieš XVI a. oromo migraciją, įkurta valdovo Mindžio. Atrodo, kad XIV a. valstybė tapo Etiopijos imperijos vasale. Greičiausiai XVI a. į ją prasiskverbė Etiopijos krikščionybė, čia pastatyta krikščioniškų bažnyčių.

XVI a. II pusėje valstybė buvo ne kartą puldinėjama oromo genčių, dėl ko ji neteko kai kurių šiauriausių sričių (už Godžebo upės), tačiau išsaugojo nepriklausomybę ir nepatyrė oromo asimiliacijos. Maždaug tuo metu jos sostine tapo Bonga.

Valstybė išliko didžiausia galybe po XVI a. Ji ne tik išplėtė teritorijas į pietus, bet ir XVIII a. pabaigoje užėmė rytuose esančią Velaitą.

Valdant valdovui Gaki Šeročo (1890–1897), valstybė atkakliai priešinosi jungtinėms pajėgoms, kurias sudarė Etiopijos ir Džimos pajėgos. Galiausiai valstybė prarado nepriklausomybę ir inkorporuota į Etiopijos imperijos sudėtį. XX a. pradžioje teritorijos gyventojai nukentėjo nuo besitęsiančios vergų prekybos.

1936-43 m. valdant italams, Kafos valstybės teritorija priklausė Gala-Sidamo provincijai. Etiopijai iškovojus nepriklausomybę, suformuota atskira Kafos provincija. Be Kaffos valstybės teritorjų ji apėmė ir gretimų istorinių Gibės regiono valstybių – Velaitos, Džimos, Hadijos, Garo ir kitų – teritorijas. Be to, provincijai priklausė ir piečiau gyvenę savanų tautos. Provinciją sudarė 6 avradžos.

1995 m., perkuriant Etiopijos administraciją etniniu pagrindu, provincija padalinta. Didžioji dalis teritorijų priskirta Pietinių Tautų, Tautybių ir Žmonių kililiui. Likusioji dalis atiteko Oromijai.