Kabadi


![]() |
Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius. |
Kabadi (hind. कबड्डी, IAST: kabḍḍī) – iš Pietų Azijos kilęs tradicinis komandinis sportas. Ypač populiarus Indijoje, Pakistane, Bangladeše, Irane ir kitose kaimyninėse šalyse. Kabadi šaknys siekia senovės laikus, kai žaidimas buvo naudojamas kaip fizinio pasirengimo forma kariams.[1]
Taisyklės
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kabadi yra komandinė sporto šaka, kurioje dvi komandos paeiliui siunčia savo atstovą į priešininkų pusę. Atstovas turi paliesti kuo daugiau varžovų ir grįžti į savo pusę, kol nesibaigė jo laikas.
Žaidimas vyksta stačiakampėje aikštėje, kuri yra padalyta į dvi dalis. Kiekvienoje komandoje žaidžia septyni pagrindiniai žaidėjai, o likusieji yra atsarginiai. Kai atstovas kerta centrinę liniją ir įsiveržia į priešininkų teritoriją, jis turi nuolat kartoti žodį „kabadi“ be pertraukos, kad įrodytų, jog jis nekvėpuoja įkvėpdamas oro. Jei jis sustoja arba įkvepia, jis praranda savo ėjimą ir tašką gauna varžovų komanda.
Kabadi reikalauja ne tik fizinės jėgos ir ištvermės, bet ir strategijos. Žaidėjai turi numatyti priešininkų veiksmus, koordinuoti savo judesius ir bendradarbiauti komandoje, kad sėkmingai gintųsi ir atakuotų.
Istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Senovėje kabadi buvo naudojamas kaip pratybos kariams, siekiant pagerinti jų judrumą, greitį ir strateginį mąstymą.[reikalingas šaltinis]
Modernus kabadi pradėjo formuotis XX a. pradžioje, kai Indijoje buvo sukurtos standartizuotos taisyklės. 1950-aisiais kabadi tapo oficialia Indijos sporto šaka, o 1990 m. jis buvo įtrauktas į Azijos žaidynes.
Lietuvoje kabadi dar nėra plačiai žinomas, tačiau pastaraisiais metais sporto entuziastai pradėjo domėtis šiuo žaidimu ir organizuoti pirmuosius renginius. Pirmieji kabadi žaidimo pristatymai įvyko per tarptautinius sporto festivalius ir kultūrinius renginius, kuriuose dalyvavo Pietų Azijos bendruomenės atstovai, gyvenantys Lietuvoje.
Paplitimas
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Nuo 1990 m. kabadi yra oficialus sportas Azijos žaidynėse. Be to, egzistuoja profesionalios lygos, tokios kaip Indijos Pro Kabaddi League, kurioje dalyvauja aukščiausio lygio žaidėjai iš viso pasaulio. Šis turnyras pritraukia milijonus žiūrovų ir yra transliuojamas per įvairias televizijos ir internetines platformas.
Europoje kabadi taip pat pradeda populiarėti, ypač Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Vengrijoje ir Lenkijoje. 2025 m. Jungtinė Kralystė tapo pirmąja Europos valstybe, kurioje vyko 2025 m. pasaulio kabadi taurė.[2]