Juveskiulė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Juveskiulė
suom. Jyväskylä
   Jyväskylä.vaakuna.svg   
Jyvaskyla main bridge August 2006.jpg
Tiltas Juveskiulėje

Juveskiulė
62°14′0″ š. pl. 25°44′0″ r. ilg. / 62.23333°š. pl. 25.73333°r. ilg. / 62.23333; 25.73333 (Juveskiulė)Koordinatės: 62°14′0″ š. pl. 25°44′0″ r. ilg. / 62.23333°š. pl. 25.73333°r. ilg. / 62.23333; 25.73333 (Juveskiulė)
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Valstybė Suomijos vėliava Suomija
Provincija Vakarų Suomija
Regionas Vidurio Suomija
Įkūrimo data 1837 m.
Gyventojų (2009) 128 114
Commons-logo.svg Vikiteka JuveskiulėVikiteka
Kirčiavimas Jùveskiulė

Juveskiulė – municipalinis miestas centrinėje Suomijos dalyje, nuo Tamperės miesto nutolęs 147 km, nuo Helsinkio – 270 km. Miestas yra Jiuveskiulės regiono centras. Dėl išplėtotos švietimo ir mokslo sistemos Juveskiulė vadinama Suomijos Atėnais. Šis miestas dar garsėja dėl daugybės architekto Alvaro Alto (Alvar Aalto) suprojektuotų pastatų ir kasmet čia vykstančių Suomijos ralio varžybų (Neste Oil Rally Finland) varžybų, kurios yra Pasaulinio ralio čempionato dalis (World Rally Chanpionship). Čia taip pat vyksta kasmeninis Juveskiulės menų festivalis (Jyväskylä Arts Festival).

Juveskiulės regioną sudaro Juveskiulės miestas, Jyväskylän maalaiskunta, Laukaa, Muurame ir Toivakka savivaldybės. 2004 metų duomenimis, populiacija regione siekia 163 420 žmonių. Juveskiulės mieste gyvena 128 016 žmonės.

Nuo 2006 metų miesto mero pareigas eina Markas Andersonas (Markku Andersson).

Nedarbo lygis Juveskiulėje 2008 metais siekė 13,8 %.

Švietimas ir ugdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Juveskiulė yra tradicinis Suomijos švietimo miestas. Istorinėje perspektyvoje, daugybė švietimo naujovių prasidėdavo būtent šiame mieste:

  • Pirmasis licėjus, kuriame mokyta suomių kalba (1858).
  • Pirmoji mokytojų kolegija, kurioje buvo dėstoma suomių kalba (1863).
  • Pirmoji mergaičių mokykla, kurioje buvo mokoma suomių kalba (1864).
  • Pirmasis vasaros universitetas Suomijoje (1914).

Dėl šių ir daugybės kitų priežasčių miestas užsitarnavo Suomijos Atėnų vardą.

Mokytojus ruošusi kolegija vėliau tapo Švietimo kolegija (1934), o dar vėliau išsiplėtė į įvairias studijų programas siūlantį Juveskiulės universitetą (Jyväskylän Yliopisto (1966)).

Juveskiulės universitetas yra vienas populiariausių universitetų Suomijoje. Bakalauro ir Magistro laipsnio studijų programose čia studijuoja beveik 16 000 studentų. Universitete taip pat galima įgyti Doktorantūros laipsnį skirtingose srityse. Universitetas visuomet buvo žinomas dėl puikaus studentų lavinimo, o pastaraisiais dešimtmečiais pelnė pagarbą ir kaip išplėtotų mokslinių tyrimų centras. Yra vienintelis universitetas Suomijoje, siūlantis universitetinį išsilavinimą sporto programose, ruošiantis fizinio lavinimo mokytojus ir trenerius. Universitetas taip pat kasmet paruošia daugiausiai IT (informacinės technologijos) specialistų.

Įskaičiuojant mokyklų mokinius, Juveskiulės taikomųjų mokslų universitetą ir Juveskiulės universitetą, mokinių ir studentų skaičius mieste siekia 40 000 ir dėl to Juveskiulė yra tituluojama studentų miestu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestą 1837 m. kovo 22 d. įkūrė Rusijos Caras Nikolajus I. Miestas buvo pastatytas tarp Juvesjarvi ežero (Jyväsjärvi) ir Harju kalno. XX a. miestas išsiplėtė keletą kartų. Labiausiai dabartinė miesto išvaizda susiformavo po Suomijos ir Rusijos karo (1941–1944), kuomet pabėgėliai iš Karelijos ir kitų šalies rajonų atvyko į miestą ir pradėjo čia statytis namus.

Šiandien miestas vis dar auga (maždaug 1 000 naujų gyventojų per metus). Įdomu, bet tik trečdalis Juveskiulės gyventojų yra gimę šiame mieste.

Dėl trumpų atstumų ir plataus paslaugų rato, miestas vadinamas „mažu dideliu miestu“, kuriame visos aptarnavimo įstaigos, parduotuvės, mokyklos ir darbo vietos yra greitai pasiekiamos.

Juveskiulės miestas įsikūręs ežerų, miškų ir parkų apsuptyje, todėl gamtos apsaugai miesto gyventojai skiria ypatingą dėmesį.

Turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Juveskiulė – visais metų sezonais gyvybingas miestas. Kasmet čia organizuojama daugybė skirtingų nacionalinių ir tarptautinių konferencijų ir prekių mugių. Miesto lankytojai patys gali rinktis ar laiką leisti judriame miesto centre, klausantis gyvos muzikos, ar susipažinti su miesto istorija ir meniniais kūriniais vietiniuose muziejuose, apsilankyti teatre ar orkestre, ar tiesiog išsimuomoti užmiesčio namelį ir mėgautis gamta.

Mieste puikiai išplėtota susisiekimo sistema, įrengti viešbučiai, veikia daugybė parduotuvių ir restoranų.

Transportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Juveskiulės geležinkelių stotis (Jyväskylä railway station) siūlo tiesioginius maršrutus į Helsinkį, Tamperę, Turku, Pieksamakį ir daugybę kitų Suomijos miestų. Stotis buvo modernizuota 2002 metais.

Maždaug už 20 km. į šiaurę nuo miesto, įsikūręs Juveskiulės oro uostas (Jyvaskyla Airport). Uostas išplėstas 2004 ir jis siūlo tiesioginius skrydžius į Helsinkio-Vantos oro uostą (Helsinki-Vanta Airport).

Žymūs žmonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestų partnerystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]