Jurgis Petras Daukantas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Jurgis Petras Daukantas
Daukantai
Ślepowron
Ślepowron
Gimė 1826 m. balandžio 29 d.
Mitkaičiuose
Mirė 1913 m. sausio 11 d.
Tiškų dvare
Tėvas Andriejus Daukantas
Motina Marcijona Mitkevičiūtė
Sutuoktinis (-ė) Marija Kačanauskaitė
Vaikai Julius Kazimieras, Andriejus Pranciškus, Marija, Aleksandras
Veikla Gydytojas, dvarininkas

Jurgis Petras Daukantas (lenk. Jerzy Piotr Dowkontt; 1826 m. balandžio 29 d. Mitkaičiuose, Telšių pavietas, Rusijos imperija – 1913 m. sausio 11 d. Tiškų dvare, Telšių pavietas) – Rusijos imperijos gydytojas ir valstybės patarėjas, dirbęs Sankt Peterburge ir Žemaitijoje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tėvas Andrius Daukantas – Telšių pavieto žemės regentas, motina Marcijona Mitkevičiūtė – Žemaitijos bajorė. Šioje stambių žemvaldžių šeimoje augo trys sūnūs ir tiek pat dukterų. Jurgis Petras Daukantas, įgijęs brandos atestatą Telšiuose, toliau studijavo Sankt Peterburgo medicinos–chirurgijos akademijoje ir ją baigė 1855 m.

Liko gyventi ir dirbti Sankt Peterburge, išgarsėjo originaliais gydymo metodais. To meto Rusijos sostinė kentėjo nuo kylančių epidemijų, sukeltų nešvaraus vandens. J.P.Daukantas pastebėjo, kad dažniausiai pasveiksta tie ligoniai, kuriems buvo pakilusi labai aukšta temperatūra. Savo pacientus gydytojas guldydavo į karšto vandens vonias ir tai duodavo teigiamus rezultatus – ligoniai išgydavo. Pats mėgdavo profilaktiškai išgerti juodųjų pipirų ir degtinės antpilo. Vėliau susidomėjo fitoterapija, gydydamas vaistažolėmis eksperimentavo, apie gautus rezultatus medicininėje spaudoje paskelbė keletą straipsnių. J.P.Daukantas tapo pripažintu mediku, jį kviesdavosi į konsiliumus kiti daktarai. Priklausė įvairioms medicinos organizacijoms ir draugijoms Rusijoje bei kitose užsienio šalyse.

1897 m. grįžęs į Žemaitiją, valdė du dvarelius ir žemės plotą Mitkaičiuose. Nepaisant to, kad 60 ha plotą 1892 m. padovanojo Mitkaičių altarijai, jo valdos išliko didelės ir XX a. pr. sudarė: Dadotkuose 479 ha ir Tiškuose 248 ha; be to Telšiuose jam priklausė penki namai. Gyd. J.P.Daukantas Dadotkuose įrengė ligonių kabinetą ir priiminėjo lankytojus. Nuo 1908 m. pacientus gydė Tiškuose, kur pagal jo projektą pastatytas tam reikalui skirtas namelis.

Šeima[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

J.P.Daukantas su žmona Marija Kačanauskaite išaugino tris sūnus ir dukrą:

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]