Jurgis Frydrichas (Brandenburgo-Ansbacho markgrafas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Jurgis Frydrichas
vok. Georg Friedrich der Ältere
Hohencolernai
Gimė 1539 m. balandžio 5 d.
Ansbachas
Mirė 1603 m. balandžio 25 d. (64 metai)
Ansbachas
Tėvas Jurgis Pamaldusis
Motina Emilija Saksė
Sutuoktinis (-ė) Elžbieta Brandenburg-Kiustrinietė (1559–1578)
Sofija Braunšveig-Liuneburgietė (1579–1603)
Veikla kelių Vokietijos valstybėlių markgrafas, kunigaikštis, Prūsijos regentas
Vikiteka Jurgis Frydrichas (Brandenburgo-Ansbacho markgrafas)

Brandenburgo-Ansbacho markgrafas Jurgis Frydrichas (vok. Georg Friedrich der Ältere; 1539 m. balandžio 5 d. – 1603 m. balandžio 25 d.) – Hohencolernų giminės atstovas, Ansbacho markgrafas, Bairoito markgrafas, Prūsijos hercogystės regentas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jurgis Frydrichas buvo Ansbacho markgrafo Jurgio Pamaldžiojo ir jo žmonos Emilijos Saksės (Saksonijos hercogo Henriko IV duktės) sūnus. Pirmoji jo žmona buvo Elžbieta Brandenburg-Kiustrinietė (g.1540 m. rugpjūčio 29 d. – m. 1578 m. kovo 8 d.), kurią vedė 1559 m. Ji buvo Antroji žmona buvo Sofija Braunšveig-Liuneburgietė (g. 1563 m. – m. 1639 m.), kurią vedė 1579 m. Ji buvo Braunšveigo-Liuneburgo hercogo ir Liuneburgo kunigaikščio Vilhelmo Jaunesniojo bei jo žmonos Dorotėjos Danės duktė.

Jurgis Frydrichas valdė savo gimtą Ansbacho markgrafystę, Frankoniją ir Jėgerndorfo hercogystę (kitaip dar Krnovo kunigaikštystė). 1556 m. ėmė valdyti Aukštutinę Sileziją, o po jo pusbrolio Albrechto Alsibiado mirties 1557 m. – Kulmbachą (Bairoito markgrafystė). 1577 m., kai Prūsijos hercogas Albertas Frydrichas sunkiai susirgo, tapo Prūsijos hercogystės regentu.

Jis buvo Hohencolernų giminės senosios Frankonijos linijos paskutinis atstovas, tad po jo mirties Ansbacho ir Bairoito markgrafystes paveldėjo giminaičiai iš Brandenburgo linijos (pagal 1598 m. Hohencolernų giminės Geros sutartį).

Jurgis Frydrichas atstatė Plasenburgo pilį ir rūmus Kulmbache, kurie buvo sunaikinti Antrojo markgrafų karo (1552–1554 m.) metu. Tai vieni įspūdingiausių Renesanso laikų rezidencinių rūmų Vokietijoje. Jis taip pat pastatė Viulcburgo (Wülzburg) tvirtovę ir senuosius Bairoito rūmus.

Jam valdant 1557–1603 m. Hohencolernų Frankonijos teritorijose (Brandenburge-Ansbache ir Brandenburge-Kulmbache) jis išlaikė taiką, atstatinėjo miestus ir pilis, įkūrė kelias mokyklas ir universitetą.