Pereiti prie turinio

Juodosios bedugnės informacijos paradoksas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Menininko juodosios skylės įsivaizdavimas

Juodosios bedugnės informacijos paradoksasparadoksas, kuris pasireiškia apjungiant kvantinę mechaniką ir bendrąją reliatyvumo teoriją. Jis taria, kad fizikinė informacija gali ilgam išnykti juodojoje bedugnėje, leidžiant daugybei kvantinių būsenų vystytis į tą pačią būseną. Tai yra prieštaringa, nes pažeidžia bendrai priimtą principą, jog galutinė informacija apie fizikinę sistemą viename taške ir tuo pačiu laiku turėtų nustatyti jos būseną kitu laiko momentu.

Veikiantys du pagrindiniai principai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Veikia du pagrindiniai principai:

Kvantinis determinizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kvantinis determinizmas reiškia, kad duotai banginei funkcijai, jos ateities kitimai yra unikaliai nustatyti evoliucijos operatoriumi.

Grįžtamumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Grįžtamumas nurodo faktą, kad evoliucijos operatorius turi atvirkštinį, kuris reiškia, jog praeities banginės funkcijos yra taip pat unikalios.

Šių principų kompinacija reiškia, jog informacija yra visada išlaikoma.

Prasidedant 1970 m., Stivenas Hokingas ir Jacob Bekenstein pasiūlė teoretinius argumentus, paremtus bendrosios reliatyvumo ir kvantinio lauko teorijomis, kas pasirodė esant nesuderinama su informacijos išlaikymu. Hokingo skaičiavimai[1] parodė, kad juodosios bedugnės garavimas dėl Hokingo spinduliavimo neišlaiko informacijos. Šiandien fizikai mano, kad holografinis principas demonstruoja, jog Hokingo išvados buvo neteisingos ir informacija yra išlaikoma.[2]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. S. W. Hawking, "Particle Creation by Black Holes, Commun. Math. Phys. 43, 199 (1975) http://www.springerlink.com/content/c4553033029k5wk6/[neveikianti nuoroda]
  2. J L F Barbón, "Black holes, information and holography" J. Phys.: Conf. Ser. 171 01 (2009) http://iopscience.iop.org/1742-6596/171/1/012009 p.1: "The most important departure from conventional thinking in recent years, the holographic principle…provides a definition of quantum gravity… [and] guarantees that the whole process is unitary. "