Pereiti prie turinio

Jungtinių Tautų sekretoriatas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jungtinių Tautų sekretoriatas
Įkurta 1945 m.
Panaikinta {{{Panaikinta}}}
Trumpinys
Tipas Pagrindinis JT organas
Anksčiau
Jurisdikcija
Buveinė Niujorkas, JAV
Metinis biudžetas {{{Metinis biudžetas}}}
Vadovas JT Generalinis sekretorius
(dab. António Guterres)
Pavaduotojas {{{Pavaduotojas}}}
Darbuotojų
Narių skaičius {{{Narių skaičius}}}
Biudžetas {{{Biudžetas}}}
Aukštesnioji agentūra {{{Aukštesnioji}}}
Svetainė www.un.org
Infolentelė: žiūrėti  aptarti  redaguoti

Jungtinių Tautų Sekretoriatas (angl. United Nations Secretariat) – vienas iš 6 pagrindinių Jungtinių Tautų organų, įsteigtų vadovaujantis Jungtinių Tautų chartija.

Sudėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sekretoriatą sudaro vyriausiasis Jungtinių Tautų administracijos pareigūnas JT Generalinis sekretorius ir jo vadovaujamas personalas. Generalinį sekretorių Generalinė Asamblėja skiria 5 metų laikotarpiui neribojant kadencijų, atsižvelgdama į Saugumo Tarybos rekomendacijas. Generalinis sekretorius šias pareigas eina visuose Generalinės Asamblėjos, Saugumo Tarybos, Ekonominės ir Socialinės Tarybos bei Globos Tarybos posėdžiuose ir atlieka kitas šių institucijų jam patikėtas funkcijas. Jis pateikia Generalinei Asamblėjai metinę Organizacijos darbo ataskaitą.

Sekretoriato tarptautinių pareigūnų personalą skiria Generalinis sekretorius pagal Generalinės Asamblėjos nustatytas taisykles. Atitinkamas personalas, nuolat dirbantis įvairiose Jungtinių Tautų institucijose (Ekonominėje ir Socialinėje Taryboje, Globos Taryboje ir kt.), yra Sekretoriato dalis. Parenkant personalą, atsižvelgiama, kad būtų užtikrintas teisingas geografinis atstovavimas. Kiekviena Jungtinių Tautų narė įsipareigoja gerbti išimtinai tarptautinį Generalinio sekretoriaus ir Sekretoriato personalo pareigų pobūdį ir nemėginti daryti jiems įtakos, kai jie atlieka savo pareigas.

Sekretoriatą sudaro tarptautinis personalas, dirbantis įvairiose Jungtinių Tautų būstinėse ir vietose. 2014 m. duomenimis, personalui priklausė apie 41 tūkst. darbuotojų, dirbančių visuose sekretoriato departamentuose ir įstaigose, atstovaujančių apie 160 šalių. Pagrindinės įstaigos yra įsikūrę Niujorke, Ženevoje, Vienoje ir Nairobyje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]