Jonų kanalas
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Jonų kanalas – grupė angelę suformavusių baltymų, kurie padeda nustatyti ir reguliuoti įtampos gradientą ląstelių plazminėje membranoje, leisdami jonams sklisti žemyn jų elektrocheminiu gradientu.
Biologinė reikšmė
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kadangi jie sukelia nervinius impulsus bei sinapsėse tarpininkauja kaip laidininkai, jonų kanalai yra pastebimai svarbios nervų sistemos sudedamosios dalys. Be to, jie taip pat yra vieni svarbiausių komponentų ir kituose biologiniuose procesuose, kuriuose vyrauja sparti ląstelių kaita, kaip antai širdies, skersaruožių raumeninių audinių ar lygiųjų raumenų susitraukimuose, epiteliniame maistinių medžiagų ir jonų perdavime, T ląstelių susidaryme bei kasos beta ląstelių insulino išsiskyrime.
Jonų kanalų blokatoriai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Jonų kanalo aktyvumą ir laidumą gali keisti neorganinės ir organinės molekulės. Plačiau paplitusių blokatorių pavyzdžiai:
- Tetrodotoksinas (TTX) - blokuoja natrio kanalus.
- Saksitoksinas (STX) - blokuoja įtampos valdomus natrio kanalus.
- Konotoksinas
- Lidokainas ir novokainas - vietiniai anestetikai, kurie blokuoja natrio jonų kanalus.
- Dendrotoksinas - blokuoja kalio kanalus.
- Iberiotoksinas - blokuoja kalio kanalus.
- Heteropodatoksinas - blokuoja kalio kanalus.