Jokūbavos dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°23′15.3″ š. pl. 24°57′44.63″ r. ilg. / 55.387583°š. pl. 24.9623972°r. ilg. / 55.387583; 24.9623972

Jokūbavos dvaras
Jokūbavos dvaras - panoramio.jpg
Vieta Jokūbava, Anykščių raj.
Įkurtas XIX a. pradžioje
Rūmų stilius Mūrinis, medinis
Bajorų giminės Jadvyga ir Henrikas Brazauskai
Parkas Pavieniai želdynai
Pastatų būklė Nykstantys

Jokūbavos dvaras buvo įkurtas Jokūbavoje, Kavarsko valsčiuje (dab. Anykščių raj.), už 8 km į pietus nuo Kavarsko. Išlikę keli pastatai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvaras statytas XIX a. pradžioje. Šalia dvaro įsikūrė Jokūbavos kaimas, turėjęs apie 120 ha žemės. Dvaro savininkai Jadvyga ir Henrikas Brazauskai valdė apie 300 ha žemės. XX a. pradžioje jų dvarą nuomojosi ir jame ūkininkavo gydytojos Vandos Tumėnienės sesuo Janė Vaišvilienė su šeima.


Statiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvaro sodybai priklauso gyvenamasis namas, keli ūkiniai pastatai (kai kurių – tik liekanos), sodybos želdynai. Taip pat sklype išlikęs vietinės reikšmės architektūros paminklas – dvaro lobynas.[1] Tai XIX a. pradžios klasicizmo stiliaus dviejų aukštų stačiakampio plano pastatas. Dvarininkai jame laikydavo brangius, daugiausia namų apyvokos daiktus. 1945 m. jis buvo pertvarkytas į vietinio kolūkio kalvę.

Būklė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kultūros paveldo departamento Utenos teritorinis padalinys kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės administraciją nurodydamas užtikrinti Kultūros vertybių registre esančio Jokūbavos dvaro sodybos apsaugą ir vertingųjų savybių išsaugojimą. Šiuo metu minėti pastatai dėl neigiamo aplinkos ir pašalinių žmonių poveikio nyksta.[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]