Jokūbas Mesenbliumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Jokūbas Mesenbliumas
Gimė 1894 m. balandžio 15 d.
Vilnius
Mirė 1933 m. gegužės 8 d. (39 metai)
Kaunas
Palaidotas (-a) Žaliakalnio žydų kapinės
Tautybė žydas
Veikla dailininkas, grafikas, pedagogas
Alma mater Vilniaus meno mokykla

Jokūbas Mesenbliumas (Jacob Messenblum, Jacques Missene, 1894 m. balandžio 15 d. Vilniuje1933 m. gegužės 8 d. Kaune) – tarpukario Lietuvos žydų dailininkas, Vilniaus meno mokyklos auklėtinis, tapytojas ir grafikas.[1]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigė Vilniaus meno mokyklą, dirbo dailės mokytoju Kauno žydų realinėje gimnazijoje. Vienas iš jo auklėtinių – žymus žydų dailininkas Arbit Blatas (19081999).

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1920 m. pirmoje pusėje Kaune buvo suorganizuotos dar vos trys personalinės parodos, o ir jose dalyvavo vien žydų dailininkai. Vėlėsniais metais Kaune būdavo surengiama kasmet po keliolika parodų. J. Mesenbliumas savo tapybą pristatė 1923 ir 1924 m. parodose, deja, jo darbai nepatraukė deramo publikos dėmesio. Tik dailės kritikas Vytautas Bičiūnas paminėjo, jog šio dailininko kūrybos turinys vertas dėmesio, tačiau kritikavo darbų atlikimo techniką. 1924 m. dailininkas surganizavo savo antrąją (paskutiniąją) parodą Kaune iki savo išvykimo į Paryžių. Ši taip pat buvo sukritikuota, tarp jų ir iš Pauliaus Galaunės pusės – jam buvo nesuprantama, kokiai krypčiai atstovavo pateikti darbai, atlikti įvairiomis technikomis, o dailininką vadino „beprasmiu novatoriumi“.

J. Mesenbliumas buvo pirmasis žydų dailininkas, pradėjęs aktyviai reikštis nepriklausomoje Lietuvoje. Kartu su pripažintais tapybos meistrais lietuviais, pasižymėjusiais dar iki I Pasaulinio karo, jis dalyvavo kasmetinėse dailės parodose nuo 1921 iki 1923 m. Pastarųjų metų parodai išskirtinį dėmesį rodė ne tik spauda, kultūros veikėjai, užsienio svečiai, bet ir ministrų kabinetas, Prezidentas Aleksandras Stulginskis. J. Mesenbliumas buvo pristatęs 3 darbus, kurie susilaukė teigiamų kritikų atsiliepimų: „Žydas“, „Vartai“ ir „Kiemas“.

Nuo 1924 m. iki savo mirties 1933 m. dailininkas savo kūrybą eksponavo vien užsienyje. Jau sunkiai sirgdamas 1932 m. grįžo į Kauną, kur mirė kitų metų vasarą, taip ir nesulaukęs pripažinimo. Tačiau po mirties dailininkas Lietuvoje tapo labai populiarus – jo kūryba buvo pristatyta lietuvių meno parodose Rygoje ir Taline, vyko du atminimo renginiai su 1918-1932 m. laikotarpio kūrybos pristatymu Žydų realinėje gimnazijoje bei Nepriklausomame salone. Dailininko biografijos pristatymas ir kūrinių ekspozicija pastarajame pritraukė daug lankytojų, teigiamų spaudos atsiliepimų. Parodoje buvo apie 160 darbų: 120 tapybos kūrinių (daugiausia portretų ir natiurmortų) bei 40 piešinių iš žydų kapinių puošybos. Dauguma J. Mesenbliumo paveikslų, linoraižinių yra likę užsienyje.

Atminimo įamžinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.zydai.lt/lt/content/viewitem/778/[neveikianti nuoroda] Žydai Lietuvoje
  2. „Dailininko Jokūbo Mesenbliumo kapas“. Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registras. Nuoroda tikrinta 2014-11-17. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]