John Dunstable

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Džonas Dansteblis (arba Dansteplis, angl. John Dunstable, John Dunstaple; apie 1390 − 1453 m. gruodžio 24 d.) – XV a. pirmos pusės anglų kompozitorius pereinamuoju laikotarpiu iš viduramžių į renesansą.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Beveik nėra išlikę jokių žinių apie Dansteblio gyvenimą. Pirmą kartą jis minimas prancūzų poeto Martin le Franc poemoje apie 1440 m., kurioje minimi kompozitoriai Gijomas Diufai ir Žilis Benšua, esą pradėję kurti geresnę muziką pasimokę iš anglo Dansteblio. Dansteblio pomirtinėje epitafijoje Šv. Stepono bažnyčioje Londone nurodyta mirties data − 1453 m. gruodžio 24 d. Minima, kad jis tarnavo Bedfordo kunigaikščiui ir, be muzikavimo, užsiėmė astronomija ir matematika. Spėjama, kad Dansteblis gimė apie 1390 m. Dansteblio miestelyje Bedfordšyre. Jo žinomumą kontinentinėje Europos dalyje gali paaiškinti, kad jis, tikriausiai, kartu su Džonu Lankasteriu, Bedfordo kunigaikščiu ir karaliaus Henriko V broliu, buvo Prancūzijoje, nes joje kunigaikštis nuo 1423 m. buvo paskirtas regentu.

1427 m. minimas užmokestis Danstebliui tarnystėje pas našlę karalienę Joaną, kuriai kompozitorius tarnavo, spėjama, iki jos mirties 1437 m. Po to pradėjo tarnauti Bedfordo kunigaikščio broliui Glosterio hercogui Hampriui. Gali būti, kad Dansteblis buvo dvasininku, nors jokių tikrų žinių apie tai nėra. Jo kapas neišliko sudegus Šv. Stepono bažnyčiai 1666 m. Viso Danstebliui priskiriama apie 50 − 60 kūrinių, tarp kurių dvi pilnos mišios. Dansteblis įvardijamas vienu pirmųjų renesanso kompozitorių. Visgi, jo kūryboje yra daug viduramžiškos muzikos formų. Dansteblis padarė įtakos Burgundijos muzikos mokyklos susiformavimui. Jo muzikos manuskriptai Italijoje ir Vokietijoje rodo, kad savo gyvenimo metu Dansteblis buvo žymiu kompozitoriumi.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]