Johari langas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą.
 KWrite icon.svg  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių (kiek įmanoma – moksliniu stiliumi). Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.

Johari langas yra technika, sukurta 1955 metais dviejų amerikiečių psichologų – Josefo Lufto (Joseph Luft) (1916–2014) ir Haringtono Inghamo (Harrington Ingham) (1914–1995)[1], naudojama žmonėms padėti geriau suprasti jų santykius su savimi ir kitais. Ši technika dažniausiai naudojama savipagalbos grupėse ir kaip euristinis pratimas tarpasmeninės komunikacijos nustatymui.

Atliekant pratimą, subjektams yra duodamas 56 būdvardžių sąrašas, iš kurio jie turi pasirinkti penkis arba šešis būdvardžius, kurie apibūdina jų asmenybę. Tuomet subjekto kolegoms yra duodamas tas pats sąrašas ir kiekvienas jų turi pasirinkti penkis arba šešis būdvardžius, kurie jų manimu apibūdina subjektą. Tuomet šie būdvardžiai yra sužymimi lentelėje[2]

Čarlas Handis (Charles Handy) šią koncepciją vadina Johario Namu su keturiais kambariais. 1 kambarys yra mūsų dalis, kurią matome mes ir mato kiti. 2 kambaryje yra aspektai, kuriuos mato kiti, bet mes šių aspektų nežinome. 3 kambarys yra paslaptingiausias, nes jame yra mūsų sąmonės ir pasamonės dalys, kurios nėra matomos nei mums, nei kitiems. 4 kambarys yra mūsų privati erdvę, kurią mes žinome, bet saugome nuo kitų.

Atvira arba Arena: Būdvardžiai, kurie yra pasirinkti tiek dalyvio, tiek jo ar jos kolegų, dedami į Atvirą arba Arenos kvadratą. Šis kvadratas rodo subjekto bruožus, kuriuos žino tiek jis pats, tiek jo kolegos.

Slapta arba Fasadas: Būdvardžiai, pasirinkti tik subjektų, bet nepasirinkti jų kolegų, dedami į Slaptą arba Fasado kvadratą, reprezentuojantį informaciją apie subjektus, kurios nežino jų kolegos. Subjekto pasirinkimas atskleisti šią informaciją ar ne.

Aklasis taškas: Būdvardžiai, kurie nėra pasirinkti subjektų, bet pasirinkti jų kolegų, dedami į Aklojo taško kvadratą. Šis kvadratas reprezentuoja informaciją, kurios nežino subjektas, bet žino kiti, ir jie gali nuspręsti ar informuoti ir kaip informuoti individą apie šiuos „akluosius taškus“.

Nežinomas: Būdvardžiai, kurie nebuvo pasirinkti nei subjektų, nei jų kolegų, lieka Nežinomame kvadrate, reprezentuojančiame dalyvio elgesį ar motyvus, kurie nėra pažįstami nei vienam iš dalyvaujančiųjų. Taip gali nutikti, nes jie netaikomi, arba dėl to, kad pasireiškia kolektyvinis nežinojimas apie šių bruožų egzistavimą. Vienas svarbus aspektas šioje srityje yra mūsų žmogiškasis potencialas. Mūsų potencialas nėra žinomas mums ir kitiems.

Johari būdvardžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Johari langai susideda iš šių 57 būdvardžių, kurie naudojami kaip galimi dalyvio apibūdinimai.

gebantis patikimas intravertas galingas drovus
ambivertas orus/kilnus malonus išdidus kvailas
priimantis energingas nusimanantis agresyvus gudrus
prisitaikantis ekstravertas logiškas atspindintis spontaniškas
drąsus draugiškas mylintis atsipalaidavęs simpatiškas
ramus duodantis brandus religingas įsitempęs
rūpestingas laimingas kuklus reaguojantis patikimas
linksmas paslaugus nervingas ieškantis šiltas
protingas ideališkas pastabus pretenzingas išmintingas
kongenialus nepriklausomas optimistiškas sąmoningas
kompleksinis išradingas organizuotas jautrus
pasitikintis sumanus kantrus sentimentalus

Motyvacijos ekvivalentas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Meta-emocijų koncepcijos suskirstymas pagal pagrindines emocijas siūlo meta-emocijų lango galimybę kaip motyvacinį Jori lango metapažinimo variantą.

Terapija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienas terapinis tikslas gali būti Atviro (Arenos) kvadrato išplėtimas Slapto (Fasadinio) kvadrato sąskaita, taip padidinat tarpasmeninį artumą [3].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Luft, J.; Ingham, H. (1955). „The Johari window, a graphic model of interpersonal awareness“. Proceedings of the western training laboratory in group development (Los Angeles: UCLA).
  • Luft, Joseph (1969). Of Human Interaction. Palo Alto, CA: National Press. p. 177.
  • Jump up^ P. Perry, Couch Fiction (2010) p. 123-4s

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Luft, J.; Ingham, H. (1955). „The Johari window, a graphic model of interpersonal awareness“. Proceedings of the western training laboratory in group development (Los Angeles: UCLA).
  • Luft, Joseph (1969). Of Human Interaction. Palo Alto, CA: National Press. p. 177.
  • .P. Perry, Couch Fiction (2010) p. 123-4