João Gonçalves Zarco

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Paminklas Žuanui Gonsalvešui Zarkui Funšalyje

Žuanas Gonsalvešas Zarkas (João Gonçalves Zarco; g. ~1390 m. Portugalijoje – m. 1471 m. lapkričio 21 d. Funšalyje) – portugalų keliautojas, Madeiros kolonizatorius.

Zarkas kaip kunigaikštis tarnavo Henrikui Jūrininkui. Vadovavo karavelėms, ginančiomis Algarvę nuo maurų antpuolių, dalyvavo Seutos užkariavime. 1418 m. Henriko Jūrininko įsakymu drauge su Tristanu Vašu Teišera buvo išsiųstas tyrinėti Afrikos pakrančių. Tačiau audra ekspediciją nubloškusi į vakarus ir keliautojai pasiekę Porto Santo salą (laikomi oficialiais jos atradėjais). Kitais metais Zarkas surengė naują ekspediciją į Porto Santą ir netrukus „atrado“ Madeiros salą. Nors Žuanas Gonsalvešas Zarkas laikomas oficialiu Madeiros atradėju, beveik neabejojama, kad ši sala europiečiams buvo žinoma jau anksčiau. Jis įkūrė Kamara de Lobošo miestą ir Henriko Jūrininko paskirtas Madeiros kapitonijos valdytoju. Nuo 1425 m. Zarkas, Teišeira ir Bartolomėjus Perestrelas pradėjo Madeiros salyno kolonizaciją. 1437 m. dalyvavo nesėkmingai pasibaigusiame Tanžero mūšyje.

Zarko sūnėnas Alvaras Fernandešas buvo taip pat keliautojas, dėdės laivu pasiekęs portugalams iki tol nežinomas Vakarų Afrikos žemes.