Jersikos mūšis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jersikos mūšis
Data 1281 m.
Vieta prie Dauguvos upės ties Lyvanais (pietryčių Latvija)
Rezultatas LDK pergalė
Konflikto šalys
Vokiečių ordinas LDK
Vadovai ir kariniai vadai
? Traidenis
Pajėgos
nežinoma nežinoma
Nuostoliai
nežinoma nežinoma

Jersikos mūšis – mūšis istorinėje latgalių žemėje Jersikoje, vykęs 1281 m. tarp Livonijos ordino ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Traidenio kariuomenių.

Jersikos piliakalnis, viduramžiais garsėjęs kaip Latgalos politinis, ekonominis ir prekybos centras, yra ant Dauguvos kranto tarp dviejų raguvų, 9 km už Lyvanų, 48 km į šiaurę nuo Daugpilio,[1] 200 m nuo greitkelio Ryga–Daugpilis, pietryčių Latvijoje.

Per latgalių žemes lietuvių kariai dažnai žygiuodavę gilyn į kraštą, siekę estų kraštus. Lietuva stengėsi pasiekti Dauguvos upę – tuometinį prekybos kelią tarp Rytų ir Vakarų – ir ją kontroliuoti. Lietuviai ne kartą pretendavo į Daugpilį. Daugpilio pilis buvo lietuvių žemių paribyje, gal net žemėse, kurios priklausė Traideniui. Tik 1281 m. lietuviai paėmė Jersiką ir išmainė ją į Daugpilį. Pralaimėtas Jersikos mūšis, kaip ir Karusės (1270 m.) bei Aizkrauklės mūšiai (1279 m.), neleido Ordinui tikėtis įsigalėti net pietinėse kuršių, žiemgalių ir sėlių žemėse, nekalbant jau apie pačią etninę Lietuvą ar Žemaitiją.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://visitlatgale.com/lt/latgale/routes/senci Latgalos valstybės senovės istorijos maršrutai

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]