Janušas Korčakas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Janušas Korčakas

Janušas Korčakas (Janusz Korczak), tikrasis vardas Henryk Goldszmit, dar žinomas kaip Senasis daktaras (Stary Doktor) arba Ponas daktaras (Pan doktor, kartais rašoma kartu) (1878 ar 1879 m. liepos 22 d. Varšuvoje – 1942 m. rugpjūčio 5 ar 6 d. Treblinkos koncentracijos stovykloje) – gydytojas, pedagogas, rašytojas, publicistas, visuomenės veikėjas, Lenkijos kariuomenės karininkas. Pedagogas novatorius, publikacijų apie ugdymo teoriją ir praktiką autorius. Pirmeivis, ėmęsis veiksmų ginti vaikų teisėms ir įgyventi visiškam vaikų lygiateisiškumui.

Dirbdamas vaikų prieglaudos direktoriumi, be kita ko, įkūrė vaikų draugiškąjį teismą, kuriame vaikai patys sprendė savo pateiktas bylas ir į kurį taip pat galėjo patraukti savo auklėtojus.

„Nuostabus žmogus turėjo drąsos pasitikėti vaikais ir jaunuoliais, su kuriais dirbo, net atiduoti į jų rankas drausmės dalykus ir patikėti jų sukurtiems vienetams sunkiausias užduotis, susijusias su labai didele atsakomybe.“ – taip apie Korčaką pasakė žinomas šveicarų psichologas Jeanas Piagetas, apsilankęs „Našlaičių namuose“, kuriuos įkūrė ir kuriems vadovavo J. Korčakas.

J. Korčakas įkūrė pirmą savaitraštį, leidžiamą iš vaikų atsiųstos medžiagos ir skirtą daugiausia vaikiško amžiaus skaitytojams, – „Mažoji apžvalga“.

Jis buvo ir vienas iš pirmeivių, atlikusių tyrimus vaiko vystymosi ir psichologijos bei auklėjimo diagnostikos srityje.

Lenkijos žydas, visą gyvenimą skelbė priklausąs abiem tautoms [1].