Jan van Scorel

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jano van Skorelio „Agatha van Schoonhoven portretas“ (1529, Doria Pamphilj galerija, Roma)

Janas van Skorelis (ol. Jan van Scorel, 1495 m. – 1562 m. gruodžio 6 d., Utrechtas) – XVI a. Nyderlandų renesanso laikotarpio tapytojas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Janas van Skorelis gimė 1495 m. rugpjūčio mėnesį Skorlo (Skorelo) miestelyje prie Alkmaro. Jis tikriausiai mokėsi pas Cornelis Buys Alkmare. 1512 m. Van Skorelis persikėlė į Amsterdamą, kur įstojo į Jacob Cornelisz. van Oostsanen dailės dirbtuvę. Pasak Karel van Mander, Van Skorelis taip pat mokėsi pas Jan Gossaert, kuris savo ruožtu nuo 1517 m. dirbo Utrechte. 1519 m. Janas van Skorelis iškeliavo į Veneciją. Kelionės metu aplankė Kelną, Strasbūrą, Bazelį, Niurnbergą. Pastarajame mieste susitiko Diurerį. 1520 m. iš Venecijos Van Skorelis keliavo į Palestiną. Po grįžimo iš Jeruzalės Janas van Skorelis kurį laiką gyveno Venecijoje, studijavo Džordžonės ir Palma Vecchio kūrinius.

1522 m. olandas Adriaan Florensz. Boeyens buvo išrinktas popiežiumi Adrianu VI ir Van Skorelis persikėlė į Romą, kur buvo paskirtas Vatikano kolekcijų prižiūrėtoju. Šiuo laikotarpiu, pasak Karel van Mander, Van Skorelis studijavo antikines architektūros ir skulptūros liekanas, Mikelandželo ir Rafaelio kūrinius. 1524 m. vasarą Janas van Skorelis grįžo į Nyderlandus ir apsistojo Utrechte, kur tapo Šv. Jono bažnyčios vikaru. Janas van Skorelis užsiėmė plačia veikla, jis buvo humanistas, poetas, muzikantas ir labai gerbiamas to meto Nyderlandų dailininkas. Didelė jo kūrybos dalis, religiniai triptikai, paveikslai, buvo vėliau sunaikinti protestantų. Jo žymesniais mokiniais buvo Antonis Mor ir Maerten van Heemskerck. Janas Van Skorelis mirė 1562 m. gruodžio 6 d., Utrechte. Van Skoreliui priskiriamas aukštojo renesanso itališkų motyvų įnešimas į šiaurinės Nyderlandų dalies tapybą, tokių kaip nuogo kūno, antikinės architektūros ir drapiruočių motyvų, įsivaizduojamų plačių peizažų vaizdavimas. Talentingiausiais Van Skorelio darbais laikomi portretai, pavyzdžiui, „Agatha van Schoonhoven portretas“. Jis yra nutapęs grupinių piligrimų portretų Harleme ir Utrechte.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg