JAV kariuomenės maisto davinys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Pilietinio karo laikų maisto daviniai
C-raciono davinys
Šiuolaikinio MRE davinio komponentai

JAV kariuomenės maisto davinys – sauso maisto davinys, skirtas tarnaujantiems kariams JAV kariuomenėje. Jį sudaro ilgai saugomų maisto produktų komponentai ir pakuotės, priklausomai nuo vykdomų karinių užduočių, lauko ir kitų sąlygų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo JAV nepriklausomybės karo (1775–1783) iki Ispanijos-Amerikos karo Kongreso potvarkiu kariškiai buvo aprūpinami įgulos daviniu, kurį sudarė mėsa arba sūdyta žuvis, duona arba krekeriai bei daržovės. Taip pat buvo skiriama alkoholio (viskio, brendžio arba romo), vėliau pakeičiant jį kava ir cukrumi. Pilietiniame kare kovojančios pusės stengėsi tinkamai maitinti karius. Dėl maisto pristatymo sunkumų, kariuomenėje atsirado įvairių davinių.

Per Pirmąjį pasaulinį karą pradėti naudoti trijų rūšių racionai: „rezervinis“, „tranšėjinis“ ir „skubus“ (dar vadintas „geležiniu“) daviniai.

 • „Geležinis racionas“ (Iron Ration, 1907–1922). Davinys pasirodė 1907 m., buvo skirtas kareiviams lauke, kuomet negalima buvo pristatyti maisto. Jį sudarė trys patiekalai po 3 oz (85 g), pagaminti iš jautienos buljono miltelių ir skrudintų kviečių, 3 šokolado batonėliai po 1 oz (28 g), druskos ir pipirų paketėliai, sudėti į 1 lb (0,5 kg) svorio sandarią skardinę pakuotę. Vėliau šį davinį pakeitė „Rezervinis racionas“, o vietoje jo pasirodė „D-racionas“.
 • „Tranšėjinis racionas“ (Trench Ration, 1917–1918). Karo lauko virtuvėse paruoštas maistas buvo gabenamas į priešakines linijas, tačiau kartais sutrukdydavo dujų atakos. Pradėti tiekti „tranšėjų daviniai“, kuriuose buvo įvairūs mėsos ir žuvies konservai. Jie buvo komerciškai patrauklūs, supakuoti į dideles skardines dėžes. Kareiviai vargo su didelėmis dėžėmis ir palyginti vienodu maistu, todėl šiuos davinius pakeitė „rezerviniai racionai“.
 • „Rezervinis racionas“ (Reserve Ration, 1917–1937). Pasirodė karo pabaigoje, buvo skirtas kariniams daliniams, nutolusiems nuo dislokacijos vietų ir lauko virtuvių. Sudarė 12 oz šviežios sūdytos mėsos arba 1 lb konservuotos mėsos. Taip pat duona arba krekeriai, malta kava, granuliuotas cukrus, druska. Buvo ir atskiras tabako davinys su 0,4 oz tabako ir popieriumi 10 suktinių, kuriuos vėliau pakeitė tikros cigaretės. Po karo davinys buvo gerinamas, keičiamas kokybiškesniais komponentais (įtraukta konservuota kiauliena su pupelėmis vietoje sūdytos, sumažėjo duonos). Šį davinį pakeitė „C-racionas“.

Per Antrąjį pasaulinį karą naudoti specializuoti daviniai:

 • A-racionas: Įgulos racionas. Šviežias ar šaldytas maistas, paruošiamas valgyklose ar lauko virtuvėse. Labiausiai vertinamas iš visų racionų.
 • B-racionas: Lauko racionas. Konservuotai produktai, nereikalaujantys laikymui šaldymo įrenginių, paruošiami lauko virtuvėse.
 • C-racionas: Asmeninis racionas. Visiškai paruošas konservuotas maistas asmeniniam naudojimui.
 • K-racionas: Asmeninis racionas. Trumpai galiojantis maistas, skirtas specialiosioms pajėgoms naudoti operacijų metu. Naudotas iki 1948 m.
 • D-racionas: Skubus racionas. Su koncentruoto šokolado batonėliais ir kitais aukšto kaloringumo komponentais.

Buvo tiekiama ir daug kitų specialių davinių: „5 viename“, „10 viename“, „kalnų“, „džiunglių“, „desantininkų“ ir kt. Dar karo metais kai kurie jų nebebuvo tiekiami dėl didelės kainos ir įvairovės. Po karo K ir D racionai paskelbti pasenusiais, o C raciono konservų daviniai naudoti iki 1983 m., kol buvo pakeisti „Meal, Ready-to-Eat“ (MRE) daviniais. A ir B racionai naudojami ir dabar.

Šiuolaikiniai racionai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • A, B racionai.
 • Meal, Ready-to-Eat: standartinis individualus maisto davinys.
 • First Strike Ration: individualus maisto davinys, naudojamas manevruojant, per pirmas 72 val. nuo karinio konflikto pradžios.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]