Jėnos mūšis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Jėnos mūšis
Napoleon.Jena.jpg
Data 1806 m. spalio 14 d.
Vieta į rytus nuo Veimaro, dabartinė Vokietija
Rezultatas Prancūzijos pergalė.

Jėnos mūšis – susirėmimas tarp Prancūzijos imperijos ir Prūsijos karalystės pajėgų, 1806 m. spalio 14 d., karo su Ketvirtąja koalicija metu. Per šį ir tą pačią dieną įvykusį Aueršteto mūšius Prūsijos kariuomenė buvo sutriuškinta.

Padėtis prieš mūšį[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1806 m. pabaigoje, prasidėjus karui su Prūsija, Napoleonas beveik visą Didžiąją armiją nukreipė prieš ją. Greitai judėdami prancūzai atkirto Prūsijos armiją nuo Berlyno. Spalio 13 d. Ž. Lano vadovaujamas korpusas susidūrė su didelėmis prūsų pajėgomis. Manydamas, kad aptiko jų pagrindinę kariuomenę Napoleonas pasiuntė dar daugiau dalinių paremti Laną, ir pasiuntė maršalus L. N. Davų ir Bernadotą apeiti prūsus iš šiaurinės pusės. Iš tiesų prie Jėnos buvo mažesnioji prūsų kariuomenės dalis vadovaujama Frederiko Liudviko, o pagrindinės pajėgos buvo šiauriau prie Aueršteto, kur susidūrė su Davu ir Bernadotu.

Mūšio eiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jėnos mūšį pradėjo prancūzų pajėgos, ryte užpuolę šonines prūsų linijas. Atakos buvo mažareikšmės, bet sudarė sąlygas prancūzų centrinėms pajėgoms pasiruošti puolimui. Po to Prancūzijos maršalas M. Nėjus, negavęs įsakymo pradėjo ataką centre. Ji galėjo pasibaigti katastrofa, nes prancūzai buvo smarkiai apšaudyti artilerija ir prūsai, atrėmę puolimą, pradėjo kontrataką. Tai sužinojęs Napoleonas įsakė Lanui nutraukti puolimą ir padėti Nėjui, o atsilaisvinusi plotą apginti pasiuntė Imperatoriškąją gvardiją. Visgi prūsai neišnaudojo kritiško prancūzams momento ir Napoleonas netrukus įsakė savo kariuomenės sparnams pulti Prūsijos kariuomenės sparnus, atblokšti juos ir apsupti centrinę dalį. Puolimui pasisekus daug prūsų dalinių sparnuose paliko mūšio lauką. Sutriuškinus juos Prūsijos kariuomenės centras atsitraukė.

Commons-logo.svg