Institutas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus – Reikia perdaryti į normalų nuorodinį straipsnį.
Jei galite, sutvarkykite.
 Nuvola-like search trash.svg  Manoma, kad šis straipsnis yra beviltiškas.
Jo turinys, struktūra, stilius ar kitos savybės yra tokios, kad jo neįmanoma pritaikyti enciklopedijai.
Priežastis atskirai nesukonkretinta, bet jei ji neakivaizdi, tai gali būti nurodyta istorijoje ar aptarime.
Jei galite parašyti šį straipsnį iš naujo, tegul ir kelis kartus mažesnį, taip ir padarykite!

Institutas – nuolat veikianti įstaiga, paprastai užsiimanti tyrimais.

Gali būti:

  1. Mokslo institutas.
  2. Institutas – universiteto padalinys.
  3. Institutas – savarankiška aukštojo mokslo įstaiga. Pvz., TSRS institutais vadintos kai kurios universitetinės aukštosios mokyklos. Ši tarybinė tradicija buvo europinės technologijos institutų tradicijos, einančios dar nuo XVIII a., tęsinys. Tarybų Sąjungoje institutai skyrėsi nuo universitetų tuo, kad universitetai buvo universalūs – juose ruošė įvairių sričių specialistus, tuo tarpu institutai buvo šakiniai, ruošė tik tam tikros šakos specialistus (tik inžinierius, tik mokytojus, tik gydytojus, tik teisininkus ir pan.).
    Daugelyje pasaulio šalių universitetinės aukštosios mokyklos, vadinamos technologijos institutais, egzistuoja iki šiol. Pvz., JAV yra Masačusetso Technologijos Institutas (Massachusetts Institute of Technology) ir vadinamasis Kaltechas (Caltech, California Institute of Technology), Kanadoje – Britų Kolumbijos Technologijos institutas (British Columbia Institute of Technology), Airijoje Dublino Technologijos Institutas (Dublin Institute of Technology), Ciuriche (Šveicarija) Federalinis Technologijos Institutas (Federal Institute of Technology).
  4. Žodis „institutas“ minimas kai kurių įmonių pavadinime. Tai gali būti viešoji įstaiga, asociacija, valstybinės biudžetinė įstaiga, (uždaroji) akcinė bendrovė, valstybės įmonė, individuali įmonė.