Ilgasnapė alkutė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Brachyramphus marmoratus
Ilgasnapė alkutė (Brachyramphus marmoratus)
Ilgasnapė alkutė (Brachyramphus marmoratus)
Apsaugos būklė

Nykstantys (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Paukščiai
( Aves)
Būrys: Sėjikiniai paukščiai
( Charadriiformes)
Šeima: Alkiniai
( Alcidae)
Gentis: Alkutės
( Brachyramphus)
Rūšis: Ilgasnapė alkutė
( Brachyramphus marmoratus)
Binomas
Brachyramphus marmoratus
Gmelin, 1789

Ilgasnapė alkutė (lot. Brachyramphus marmoratus, angl. Marbled murrelet) – alkinių (Alcidae) šeimos jūrinių paukščių rūšis, paplitusi Ramiojo vandenyno pakrantėje, šiaurėje nuo Kenajaus pusiasalio, Aleutų salų Aliaskoje, toliau – palei Šiaurės Amerikos pakrantę iki pietų Kalifornijos. Žiemoja panašioje teritorijoje, išskyrus šiaurinius pakraščius. Vienas iš retų jūrinių paukščių, įsirengiantis perimvietes toli žemyninėje dalyje, iki 80 km nuo pakrantės.

Biologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ilgasnapė alkutė yra 25 cm ilgio. Plunksnų danga skiriasi priklausomai nuo sezono. Suka lizdus sengirėse arba ant žemės tarp uolų aukštesnėse platumose, kur medžiai negali augti. Toks paukščio įprotis perėti senuose storuose medžiuose buvo seniai įtariamas, bet atskleistas palyginti vėlai, kuomet 1974 m. tai patvirtino į medį įlipęs ir radęs paukščio jauniklį tyrėjas. Paukščių ėmė mažėti, kai XIX a. antrojoje pusėje imta kirsti perimviečių miškus.

Suaugę paukščiai pradeda poruotis būdami dvejų metų amžiaus. Lizde ant spygliuočio medžio šakų padeda 1 kiaušinį, perina apie 1 mėnesį, jauniklį maitina 40 dienų. Suaugėliai skrenda maisto į vandenyną ir atgal prie lizdo bent kartą ar du per dieną. Dažnai maitinimas būna nepakankamas, o jauniklių mirtingumas didelis. Dažniausiai atnešama jaunikliui viena žuvis. Jauniklis palieka lizdą ir nuskrenda tiesiai į jūrą savarankiškai. Dažnai maitinimas būna nepakankamas, o jauniklių mirtingumas didelis. Kitų alkučių lizdai gali būti už kelių dešimčių metrų. Jos taip pat aplanko pakrantėse esančius gėlavandenius ežerus. Paukščiai maitinasi jūroje dažniausiai iki 500 m nuo kranto.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikirūšių projekte yra informacijos, susijusios su straipsniu
  1. „IUCN Red List - Brachyramphus marmoratus“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2016-10-01.