Ilgakotis dygmoliūgis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Cyclanthera pedata

Ilgakotis dygmoliūgis (Cyclanthera pedata)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Šeima: Moliūginiai
( Cucurbitaceae)
Gentis: Dygmoliūgis
( Echinocystis)
Rūšis: Ilgakotis dygmoliūgis
( Cyclanthera pedata)

Ilgakotis dygmoliūgis (Cyclanthera pedata) – moliūginių šeimos augalas, kurio vaisiai vartojami kaip daržovės. Augalas nuo seno auginamas Anduose, ruože tarp Bolivijos ir Kolumbijos, bet dabar įveistas ir Centrinėje Amerikoje, Himalajų priekalnėse.

Augalas vienametis, vijoklinis, iki 5 m aukščio, besikabinantis ūsais. Lapai pirštiški, iki 20 cm skersmens, sudaryti iš 5–7 lapelių. Žiedai smulkūs, gelsvi. Vaisius 5–7 cm ilgio, 2,5–3 cm pločio, smailėjančiu galu. Odelė žalia (itin prinokusių – kreminė), 4 mm storio. Viduje yra 8–10 juodų tvirtų sėklų.

Dygmoliūgio vaisiai valgomi neprinokę ir išvirti, taip pat pjaustomi į salotas žali. Dažnai išskobiamas vaisiaus vidus ir įdaromas kitais maisto produktais. Maistui tinkami ir jauni lapai bei ūgliai.

Anduose augalas žinomas kaip kaigva (isp. caigua, caygua, caihua, cayua) arba ačokča (keč. achuqcha, isp. achojcha, achokcha). Dygmoliūginiai dažnai vaizduoti močikų keramikoje. Nepale vadinamas karela arba barela (nep. बरेला ), Filipinuose korila.