Ilas (mitologija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Graikų mitologijoje minimi 3 personažai Ilo vardu.

Dardano sūnus[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dardano sūnus, kuris mirė nesulaukęs palikuonių, jam mirus sosto įpėdiniu tapo jo brolis Erichtonijus.

Troso sūnus[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dardanijos karaliaus Troso sūnus ir samotrako Dardano provaikis, kurio vardu pavadinta Troja (Ilionas, lot. Ilium). Vėliau šis miestas tapo trojėnų pagrindiniu miestu ir imtas vadinti Troja. Ilas vedė Euridikę (Adrasto duktė) ir buvo Temistės (var. Temidės), Teleklėjos ir Loamedono iš Trojos, kuris tapo jo įpėdiniu, tėvas.

Pasak legendos Ilas dalyvavo varžybose kaimyninėje Frygijos karalystėje. Čia jis nugalėjo visus priešininkus ir už pergalę rungtyje gavo 50 jaunuolių ir mergelių. Pasitaręs su orakulu, karalius padavanojo Ilui karvę ir paparašė įkurti miestą ten, kur ji priguls. Ilas tai ir padarė.

Ilas meldėsi Dzeusui prašydamas ženklo ir pamatė iš dangaus krentantį Paladiumą (Atėnės statuūla), kuris nukrito prie jo palapinės, tačiau kai pažvelgė į atvaizdą buvo apakintas už nepagarbą dievams. Ilas atgavo regėjimą paaukojęs Atėnei.

Įkūręs Ilioną, pastarajam teikė pirmenybę vietoje Dardanijos (ir jame buvo visą laiką), todėl tėvas Dardanijos sostą paliko jo broliui Asarakui, o trojėnai pasidalijo į dvi karalystes.

Mermero sūnus[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mermero sūnus, Jasono ir Medėjos anūkas. Ilas gyveno Efiroje, tarp Elio ir Olimpijos. Odisėjoje jis priėmė Odisėją, tačiau kai Odisėjas paparašė nuodų savo strėlėms, Ilas atsisakė duoti, kadangi bijojo dievų keršto.