Ikiteisminis tyrimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Emblem-paragraph.svg  Straipsnio tekstas ar jo dalis yra teisės akto ar jo fragmento kopija, kurią dar reikia pritaikyti Vikipedijai.
Pritaikykite pateiktą medžiagą Vikipedijai – perrašykite enciklopediniu stiliumi, apibendrinkite ar pan. Galite pateikti pasiūlymų diskusijose.

Ikiteisminis tyrimas – teisėsaugos subjektų (teisėsaugos institucijų) atliekami veiksmai, ištiriant vadoje (vada – gautos žinios apie galimai padarytą baudžiamąją veiką) apibūdinamas aplinkybes, duomenis, baudžiamojo proceso pradžia. Tyrimą sudaro įvairūs etapai. Jų metų atliekami įvairūs veiksmai, kaip, pvz., apklausa, akistata, parodymas atpažinti, eksperimentas.

Subjektai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

LR ikiteisminio tyrimo subjektai – ikiteisminio tyrimo pareigūnai. Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja prokuroras. Prokuroras gali nuspręsti pats atlikti visą ikiteisminį tyrimą ar jo dalį. Tam tikrus ikiteisminio tyrimo veiksmus atlieka ikiteisminio tyrimo teisėjas.[1]

Pagrindinė ikiteisminio tyrimo įstaiga yra policija. Kitos įstaigos, pvz., Lietuvoje taip pat yra Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Karo policija, Valstybės saugumo departamentas, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, Muitinė (Lietuvoje – Lietuvos Respublikos muitinė), Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, kai tiriamos nusikalstamos veikos, išaiškėjusios šioms institucijoms atliekant tiesiogines funkcijas, numatytas jų veiklą reglamentuojančiuose įstatymuose. Ikiteisminį tyrimą taip pat atlieka esančių tolimajame plaukiojime jūros laivų kapitonai – dėl laivo įgulos narių ir keleivių nusikalstamų veikų, padarytų tolimojo plaukiojimo metu, Kalėjimų departamento pareigūnai, areštinių, kardomojo kalinimo ir pataisos įstaigų direktoriai arba jų įgalioti pareigūnai – dėl šiose įstaigose padarytų nusikalstamų veikų.[2]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. LR BPK 164 str.
  2. LR BPK 165 str.