Pereiti prie turinio

Ignas Stropus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ignas Stropus
Gimė 1885 m. sausio 20 d.
Pakutuvėnai, Plungės raj.
Mirė 1959 m. rugpjūčio 13 d. (74 metai)
Kaunas
Palaidotas (-a) Panemunės kapinės
Tėvas Ignacas Stropus
Motina Jacinta Prišmontaitė
Sutuoktinis (-ė) Ieva Rupeikaitė
Vaikai Algirdas Stropus, Milda Stroputė
Veikla Lietuvos fotografas

Ignas Stropus 1885 m. sausio 20 d. Pakutuvėnų k., Plungės valsč.) – 1959 m. rugpjūčio 13 d. (Lietuvos fotografas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fotografijos mokėsi apie 19061907 m. Plungėje pas fotografą Mendelį Berkovičių. 1908 m. Kretingos miestelio Rotušės aikštės rytinėje dalyje, Sodo gatvėje I. Stropus atidarė pirmąjį Kretingoje fotopaviljoną „Birutė“. Kretingoje fotografas dirbo 1908–1914 m.

Pirmojo pasaulinio karo metu ir kiek po jo, 1914–1921 m., gyveno užkuriu žmonos tėviškėje Šiemulių kaime, kur ūkininkavo, bet tuo pačiu eidavo per kaimus fotografuodamas.

1921 m. pavasarį, kai Palanga buvo grąžinta Lietuvai, Ignas Stropus persikėlė gyventi į pajūrį. Iš Palangos klebono Juozapo Šniukštos išsinuomojo priešais bažnyčią esančio namo (Vytauto g. 75) galą: pirmajame aukšte įsirengė fotopaviljoną, antrajame – apsigyveno su šeima.

1930 m. išvyko į Plungę, įsikūrė savo draugo, dvaro siuvėjo Adolfo Daumanto name (Laisvės al. 15), esančiame šalia parko, Laisvės alėjoje netoli Laisvės statulos. Prie namo taip pat, kaip ir Palangoje, pasistatė nedidelį fotopaviljoną įstiklintą fotoplokštelių stiklais.

1931 m. kovo 31 dieną I. Stropus visą dieną fotografavo Plungėje kilusį gaisrą.

1933 m. sugrįžo į Palangą, tapo žymiausiu fotografu, tarpukariu reklamavusiu pajūrį. 1938 m. gegužės 10 d. visą dieną fotografavo didįjį Palangos gaisrą. Gaisro metu sudegus ateljė, Ignas iš savo retušuotojos (buvusios mokinės) Felicijos tėvo, žinomo Palangos staliaus, medžio meistro Prano Ambrozaičio, išsinuomavo prie Rąžės, Basanavičiaus g. Nr. 8 (priešais „Jūros“ restoraną) esantį pastatą, jame apsigyveno su šeima, įrengė naują paviljoną bei knygyną.

1945 m. Ignas su žmona išvyko į Šiemulių kaimą, dažnai lankėsi gimtinėje Pakutuvėnuose. Kaime dar šiek tiek fotografavo: aplinkinių kaimų gyventojai ateidavo fotografuotis į namus.

1956 m. Ignas su žmona apsigyveno pas sūnų Kaune Panemunėje. Ignas Stropus mirė 1959 m. rugpjūčio 13 d., palaidotas Panemunės kapinėse.

Parodos ir leidiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1933 m. Šiauliuose „Putpelės“ draugijos surengtoje kilnojamoje parodoje fotografas dalyvavo net su 42 darbų vientisiausia ir kruopščiai atrinkta peizažinių fotografijų kolekcija.

19121939 m. I. Stropus išleido apie 9 Palangos atvirukų rinkinius bei vieną Plungės vaizdų rinkinį. Plungės atvirukų reverse įrašyta „Atelier J. Stropus & A. Surwillo, Kretyngoj“. Taigi, kažkuriuo metu Ignas Stropus ir Alfonsas Survila turėjo bendrą ateljė, kartu leido atvirukus.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]