Iškyla

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 Battle for Wesnoth Map Editor.png  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių (kiek įmanoma – moksliniu stiliumi). Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Musik-Picknick vor Emkendorf.jpg
Thomas Colen „Piknikas“
James Tissot „Piknikas“

Iškyla (pranc. piquenique[1]: pique – 'durti', nique – 'mažmožis') – gamtoje surengtos vaišės. Paprastai tai būna draugų, šeimos renginys, nors gali būti ir didelis prabangus pokylis.

Kuklioms vaišėms pievoje, parke, prie vandens telkinio tinka vienkartiniai indai, išlankstomi stalai, kėdės, suolai ar tiesiog staltiesė, patiesta ant žemės. Prabangus pobūvis rengiamas su geros kokybės indais ir staltiesėmis.

Jeigu nepatiekiama visa serviruotė su pilnu aptarnavimu, tokio pobūvio metu galima valgyti rankomis ir nepaisyti etiketo.

Kad svečiai tinkamai apsirengtų, būtina jiems pranešti, jog pobūvis rengiamas gamtoje. Taip pat reikia informuoti ir apie pobūvio oficialumą.

Kad būtų lengviau sudaryti valgiaraštį, parinkti tinkamus indus ir kitus dekoro elementus, galima sugalvoti vakarėlio tematiką.

Tiek dėl stalų, tiek svečių patogumui, pobūviui išsirenkama lygi vieta. Kaitrią dieną apsisaugoti nuo saulės labai patogu sustatyti pavėsines ar skėčius. Kad vėjas nekilnotų staltiesių, reikia pasirūpinti kuo jas pritvirtinti prie stalo. Rekomenduojama turėti drėgnų higieninių servetėlių rankoms nusivalyti. Pobūvis gali užsitęsti iki vėlumos, todėl iš anksto reikia pasirūpinti priemonėmis nuo uodų ir žibintuvėliais bei turėti keletą atsarginių megztinių ar pledų, jei kuris svečias būtų pamiršęs atsivežti.

Keptuvų pasirinkimą nulems sąlygos (elektra, laiko sąnaudos), tačiau pirmenybė teikiama angliniams, patiekalui suteikiantiems dūmo aromatą ir skonį. Kad dūmas būtų kvapnesnis, ant anglių, galima užberti natūralių prieskonių (lauro lapų, čiobrelių, cinamono). Jei mėsa bus kepama ant medinių iešmų, prieš tai juos reikia palaikyti vandenyje. Svarbu nepamiršti degtukų keptuvo anglims uždegti ir karščiui atsparių pirštinių. Pobūviui pasibaigus, prisireiks didelių maišų, sudėti šiukšles.

Stalai atrodys puikiai, jei bus dekoruoti pievų gėlėmis pintuose krepšeliuose ar ąsočiuose, javų puokštėmis, daržovėmis ir vaisiais.

Verta pasirinkti geresnės kokybės ir sunkesnius vienkartinius indus, kad jų neišnešiotų vėjas ar tiesiog nepersisunktų padažas. Kavai ar arbatai geriant iš vienkartinių puodelių, jie turėtų būti su ąselėmis. Jeigu pobūvis vyksta stovint, reikia vienkartinių smeigtukų maistui pasmeigti.

Valgiaraštis labai įvairus. Jame gali nebūti karštojo patiekalo, tik įvairūs šalti užkandžiai, salotos, vaisiai, uogos, pyragas. Tačiau vis tik dažniausiai tokių pobūvių metu valgomi ant grotelių kepti kepsniai, šonkauliukai, dešrelės, mėsainiai, jūrų gėrybės, daržovės. Patiekalų įvairovė priklauso nuo sukviestų svečių skaičiaus.

Gamtoje netinka sumuštiniai su daržovėmis, nes jie greitai praranda patrauklią išvaizdą.

Tinkamiausi alkoholiniai gėrimai iškyloms – alus, prabangiai šventei – vynas, šampanas. Svarbu turėti ir nealkoholinių gaiviųjų gėrimų, mineralinio vandens. Iš anksto reikia apgalvoti kaip tinkamai išlaikyti maisto ir gėrimų temperatūrą.

Mėsa kepama virš karštų anglių (kai virš grotelių rankas galima išlaikyti 3-4 sekundes), žuvis – virš vidutinio karštumo (rankas galima išlaikyti 4-5 sek.), daržovės ar vaisiai – virš vėsių anglių (7 sek.).

Iškylaujant gamtoje tinka žaisti badmintoną, žaidimus su kamuoliu, rengti konkursus.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

  1. Pastaba: žodis Piknikas lietuvių kalboje nevartotinas, žr. VLKK