Howard Carter

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Hovardas Karteris
angl. Howard Carter
Gimė 1874 m. gegužės 9 d.
Kensingtonas
Mirė 1939 m. kovo 2 d. (64 metai)
Kensingtonas
Tėvai Samuelis Karteris
Motina Marta Džois
Pareigos dalininkas, egiptologas
Žinomas (-a) už Tutanchamono kapo atradimą
Vikiteka Howard Carter

Hovardas Karteris (angl. Howard Carter, 1874 m. gegužės 9 d. Kensingtonas1939 m. kovo 2 d. ten pat) – anglų archeologas, egiptologas, antikvaras, kolekcininkas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Hovardas Karteris gimė Anglijoje, Kensingtone, neturtingo dailininko Samuelio Karterio ir Martos Džois šeimoje, buvo jauniausias iš vienuolikos vaikų. Tėvas siekė, kad jis perimtų jo profesiją, nes Karteris rodė labai gerus gabumus dailėje. Jis mokėsi pas Persi Niu Beri, kuris jį ir paskatino domėtis egiptologija. 1891 m. Karteris išvyko į Egiptą. 1893-1899 m. piešė (daugiausia nuo faraonės Hačepsutos šventyklos sienų Tėbuose) užrašus ir skulptūras, įvairius radinius; perpiešė jų piešinius. Kadangi jam sunkiai sekėsi verstis savo amatu laisvalaikiu jis piešdavo įvairius Egipto kraštovaizdžio, gamtos gyvūnijos paveikslus ir Kaire juos pardavinėdavo.

Vėliau dirbo su F. Petrie, kasinėjo al Amarną, rado Amenchotepo IV valdymo laikotarpio radinių. 18991905 m. Egipto senovės tarybos direktorius. 1902 m. prižiūrėjo kasinėjimus Karalių kapų slėnyje, kasinėjo faraonų Hačepsutos ir Tutmozio IV kapus. 1908 m. tapęs Džordžo Karnarvono partneriu vadovavo kasinėjimams Tėbuose. 1922 m. su Karnarvonu surado ir 19221923 m. tyrinėjo faraono Tutanchamono kapą. Surinko gausią Egipto senienų kolekciją.[1] Būtent faraono Tutanchamono kapo atradimas jį ir išgarsino pasaulyje. Tačiau vėliau Karteris tapo labai nesukalbamas ir ėmė gvieštis savojo atradimo, nebenorėjo leisti į kapą lankytojų, todėl buvo atleistas iš savo pareigų.

Hovardas Karteris mirė savo gimtajame Kensingtone 1939 metais nuo vienos iš vėžio formų.

H. Karterio namai Tėbų nekropolyje.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Tutmozis IV (Thoutmozis IV), 1904 m.
  • Tutanchamono kapas (The Tomb of Tutankh-Amon), 19231933 m.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Howard Carter. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. III (Beketeriai-Chakasai). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003. 724 psl.