Pereiti prie turinio

Horemhebas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Horemhebas
Egipto faraonas
Horemhebo statula
Aštuonioliktoji Egipto dinastija
Tautybė Egiptietis
Egipto faraonas
Valdė ~1343−1315 m. pr. m. e. arba
13211292 m. pr. m. e.
Pirmtakas Ajas
Įpėdinis Ramzis I
Vikiteka Horemhebas

Horemhebas (Džeserkeperurė Horemhebas, m. apie 1292 m. pr. m. e.) – paskutinis aštuonioliktosios Egipto dinastijos faraonas. Valdė apie 1343−1315 m. pr. m. e. arba 13211292 m. pr. m. e.

Horemhebas kilo iš Herakleopolio, tėvai nežinomi, manoma, kad buvo nekilmingas. Vardas reiškia „Horas švenčia“. Jo karinė karjera tikriausiai prasidėjo Echnatono valdymo metu ir jis tikriausiai buvo žinomas vardu Paatenemhebas, bet tai nėra tikra. Horemhebas iškilo, tapo Vyriausiuoju armijos vadu, Tutanchamono patarėju. Šiuo metu Sakaroje buvo pradėtas įrengti Horemhebo kapas (mastaba). Jo reljefuose pavaizduotas Horemhebas, grįžtantis iš pergalingų žygių Nubijoje ir Levante. Mirus Tutanchamonui sostas atiteko Tutanchamono viziriui Ajui, nors Tutanchamonas buvo suteikęs Horemhebui „karališkojo princo“, t. y. įpėdinio vardą. Po keturių Ajo valdymo metų Horemhebas užėmė sostą. Po Ajo mirties įpėdiniu buvo numatytas Nakhtminas, kurį Ajas buvo paskyręs kariuomenės vadu vietoj Horemhebo, tačiau į sostą, matyt ne be Amono žynių paramos, įžengė Horemhebas. Jo pretenzijas į sostą galėjo paremti žmona Mutnedžmet, kuri galbūt buvo Nefertitės sesuo.

Horemhebas statė Karnako ir Luksoro šventyklose. Karnake pastatė tris pilonus. Gėbel el Silsiloje buvo iškalta šventykla uoloje. Horemhebas siekė panaikinti Echnatono reformų pėdsakus, inicijavo administracinę reformą ir jo valdymo metu prasidėjo Atono šventyklų ardymas bei sunaikintų ar apgadintų Amono vaizdinių atstatymas. Jis išsaugojo Tutanchamono kapą nuo vandalizmų, manoma, dėl to, kad Tutanchamonas buvo karalius berniukas, kurio valdymo metu Horemhebas iškilo. Horemhebas padidino ir pasisavino Ajo laidojimo šventyklą, buvusią prie Medinet Habu. Panaikino Ajo vardo įrašus ant 17 pėdų statulos bei užrašė savo. Jis apleido beveik baigtą savo mastabą Sakaroje ir buvo palaidotas Karalių slėnyje, kape KV57. Jo raudonojo granito sarkofagas aptiktas in situ, tačiau mumija nerasta.

Horemhebas naikino tiek Ajo, tiek Tutanchamono vardus, dažnai vietoj jų buvo užrašomi Horemhebo vardai. Ajo ir Nakhtmino vaizdiniai naikinti. Naikintas ir Ankhesenamon vardas (Tutanchamono žmonos), kuri tikriausiai prisidėjo prie Ajo, o ne Horemhebo įžengimo į sostą. Echnatono atminimą buvo stengiamasi visiškai panaikinti ir Horemhebo valdymo metai skaičiuoti nuo Amenchotepo III valdymo pabaigos. Horemhebas mirė bevaikis ir jo įpėdiniu tapo generolas Ramzis I. Horemhebas turėjo dvi žmonas, kurios buvo palaidotos jo mastaboje Sakaroje. Pirmoji, Amenia, mirė pirmaisiais Tutanchamono valdymo metais, antroji ir karalienė Mutnedžmet mirė tryliktaisiais Horemhebo valdymo metais. Kiek valdė Horemhebas, nėra aišku. Iš Ramzio II laikų dokumento minima, kad 59 metus, bet šis skaičius buvo aiškiai sufalsifikuotas.

  • Ian Shaw, Paul Nicholson. The British Museum Dictionary of Ancient Egypt. The American University in Cairo Press., 2002, p. 131
  • The Oxford Encyclopedia of Ancient Egypt. Tomas II. Red. Donald B. Redford. Oxford University Press, − 2001, p. 114
  • Encyclopaedia Britannica, 2012 02 07