Hoang Kamo krosnis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Hoang Kamo krosnis

Hoang Kamo krosnis (viet. Bếp Hoàng Cầm) – krosnis su dūmų nuvedimo sistema, kuri išsklaido degimo dūmus ir taip apsaugo slėptuvę, kurioje yra tokia krosnis, nuo vizualinio aptikimo. Tokią dūmų nuvedimo sistemą 1951 m. sugalvojo Vietmino kareivis Hoang Kamas. Šio tipo virykles vietnamiečiai plačiai naudojo Cu Chi tuneliuose ir kitose slėptuvėse.[1][2] Kitas šių viryklių pavadinimas buvo angl. guitar stove 'gitaros krosnis'.

Krosnies sistemos esminė dalis buvo gili dengta ertmė po žeme, iš kurios dūmai išeidavo ilgais požeminiais bambukiniais vamzdžiais.[3][4]

Rašoma, kad krosnies išradėjas buvo gimęs 1916 m. ir mirė 1996 m. Kiek žinoma, jis nėra susijęs su generolu Hoang Kamu (gimusiu 1920 m.) ar poetu Hoang Kamu (gimusiu 1922 m.). Abiejų jų vardai yra pasirinkti.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. David W. P. Elliott – The Vietnamese War: Revolution and Social Change in the Mekong Volume 1 – Page 249 2003 – „Kai kurie žmonės pasakoja, kad Vietmino nariai buvo „beveik antgamtiniai“ žmonės, kurie kirsdavo upes be valčių ir virdavo maistą be ugnies (tai tikrai užuomina į garsiąsias Hoang Kamo krosnis, pavadintas pagal išradėją iš Vietmino, kuris išrado būdą…“
  2. Paul Lucus – Ho Chi Minh Noodles and the Trail Through Vietnam – Page 202 2011 „… tad buvo svarbu, kad plačiuose tunelių tinkluose kiekvienas būtų aprūpintas gėrimais ir maistu, žmonės semdavo vandenį iš trijų šulinių ir galėdavo pasigaminti maisto naudodami Hoang Kamo krosnis. Pastarosios buvo žymus išradimas, leidęs žmonėms…“
  3. Michael Lee Lanning, Dan Cragg Inside the VC and the NVA: The Real Story of North Vietnam’s Armed Forces. Military History – Vietnam War. 5.5 x 8.5, 354 pp. Pub Date: 07/23/2008 – Page 113 2008 „Maistą gamindavo anksti rytą ar ar vėlai vakare požeminėse viryklėse, kurias vadino „gitarine“ sistema arba Hoang Kamo viryklėmis, kurių dūmai neaptinkami iš oro. Gitarinę sistemą sudarė gili dengta ertmė po žeme su ilgais požeminiais bambukiniais dūmtraukiais, kurie sklaidydavo dūmus. Maistą ruošdavo kiekviena kuopelė ar skyrius atskirai, jų nariai peiliui būdavo virėjais.“
  4. Jon M. Van Dyke North Vietnam’s strategy for survival 1972 „Krosnys buvo taip sukonstruotos, kad karštis būtų nukreipiamas tiesiai į maistą < … >. Dėl ypatingos krosnių sandaros jos degdamos dūmais neišduodavo dalinio buvimo vietos.“