Hivelas ap Kadelas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Hivelas ap Kadelas
XIII a. vidurio Hivelo Gerojo atvaizdas lotyniškoje Hivelo Gerojo įstatymų kopijoje
Gimė 880 m.
Mirė 950 m. (~70 metų)
Tėvai Kadelas ap Rodris
Veikla karalius
Hivelo namai

Hivelas ap Kadelas (val. Hywel ap Cadell), arba Hivelas Gerasis (val. Hywel Dda) (880 m. – 950 m.)[1] – Deheibarto karalius, galiausiai ėmęs valdyti didžiąją Velso dalį. 920 m. jis tapo vienvaldžiu Seisilugo karaliumi, o netrukus po to įkūrė Deheibarto karalystę ir ėmė valdyti visą šalį nuo Prestatino iki Pembruko.[2] Kaip Rodrio Mauro (val. Rhodri Mawr), arba Rodrio Didžiojo, pagal tėvo Kadelo liniją palikuonis, Hivelas ap Kadelas buvo savo dinastijos Dinevuro atšakos narys. Kambrijos ir Olsterio analuose Hivelas ap Kadelas minimas kaip britų karalius.

Tarp kitų viduramžių Velso karalių Hivelas ap Kadelas labai vertinamas.[3] Jo vardas ypač susiję su paprotinių valų įstatymų kodifikavimu, nuo tada jie žinomi kaip Hivelo Gerojo įstatymai. Antroji jo vardo dalis (val. Dda 'Gerasis') reiškia, kad jo įstatymai buvo teisingi ir geri. Istorikas Davidas Dženkinsas (val. Dafydd Jenkins) juose mato labiau užuojautą negu bausmes, daug sveikos nuovokos ir moterų teisių pripažinimą.[3] Hivelas ap Kadelas buvo išsilavinęs žmogus, jis gerai mokėjo valų, anglų ir lotynų kalbas.[3]

Pirmasis administracinis Velso parlamento pastatas Kardife Hivelo Gerojo garbei vadinamas Hivelo namais (val. Tŷ Hywel). Pirmieji Velso parlamento rūmai, dabar vadinami Hivelo rūmais (val. Siambr Hywel), naudojami vaikų ir jaunimo švietimui bei diskusijoms. Jo vardu pavadinta ir vietinė Pietvakarių Velso sveikatos apsaugos taryba.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Evans, Gwynfor, 1912- (1986). Seiri cenedl y Cymry. Llandysul: Gwasg Gomer. pp. 47–51. ISBN 0-86383-244-X. OCLC 16692917. 
  2. Hanes Cymru by John Davies, Penguin Books; Page 85
  3. 3,0 3,1 3,2 Hanes Cymru by John Davies, Penguin Books; Page 86