Hermann Weyl

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Hermanas Veilas
vok. Hermann Weyl
Gimė 1885 m. lapkričio 9 d.
Elmshornas, Vokietija
Mirė 1955 m. gruodžio 8 d. (70 metų)
Ciurichas, Vokietija
Sritis Matematinė fizika
Alma mater Getingeno universitetas
Žymūs apdovanojimai
Vikiteka Hermann Weyl
Parašas

Hermanas Klausas Hugo Veilas (vok. Hermann Klaus Hugo Weyl; 1885 m. lapkričio 9 d. Elmshorne, Vokietijoje – 1955 m. gruodžio 8 d. Ciuriche) – vokiečių matematikas ir fizikas. Jo tyrimai turėjo didelę reikšmę teorinės fizikos bei grynosios matematikos disciplinoms, įskaitant skaičių teoriją. Jis buvo vienas iš įtakingiausių dvidešimto amžiaus matematikų bei svarbus Pažangiųjų studijų instituto narys.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Veilas gimė Elmshorne, mažame miestelyje netoli Hamburgo, Vokietijoje bei lankė katalikiškąją Hamburgo gimnaziją Altonoje.

Nuo 1904 m. iki 1908 m. studijavo matematiką ir fiziką abiejuose, tiek Miuncheno, tiek Getingeno universitetuose, beje, pastarajame įgijo matematikos daktaro laipsnį. Po kelerių metų dėstytojavimo Getingeno universitete, jis išvyko į Ciurichą, kur užėmė matematikos pirmininko postą ETH Zurich universitete. Ten jis buvo Alberto Einšteino, kuris dirbo prie bendrosios reliatyvumo teorijos, kolega. Einšteinas turėjo didelę įtaką Veilui, dėl to vėliau jis stipriai susižavėjo matematine fizika. Veilas paliko Ciurichą 1930 m. ir išvažiavo atgal į Getingeną tapti D. Hilberto įpėdiniu, tačiau vėl turėjo persikelti 1933 m. naciams atėjus į valdžią, daugiausiai dėl to, kad jo žmona buvo žydė. Šie įvykiai privertė jį persikelti į naująjį Pažangiųjų studijų institutą Prinstone, Naujajame Džersyje. Jis ten liko iki atsistatydinimo 1951 m. Kartu su savo žmona, gyveno Ciuriche ir mirė 1955 m.

Mokslinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Patobulino Rymano paviršiaus sąvoką, sukūrė naują matematikos šaką, siejančią funkcijų teoriją ir geometriją, pateikė pirmąjį lauko teorijos variantą, šis darbas paskatino diferencialinės geometrijos plėtrą.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Hermann Weyl(parengė Rimas Norvaiša). Visuotinė lietuvių enciklopedija (tikrinta 2024-02-05).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo