Hermanis Margeris Majevskis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Hermanis Margeris Majevskis
latv. Hermanis Marģeris Majevskis
Gimė 1951 m. balandžio 25 d.
Ryga
Mirė 2001 m. spalio 6 d. (50 metų)
Ryga
Sutuoktinis (-ė) Judita Vaičiūnaitė
Henrika Kukainė
Veikla latvių poetas, vertėjas, eseistas

Hermanis Margeris Majevskis (latv. Hermanis Marģers Majevskis, tikroji pavardė Marģeris Kukainis, 1951 m. balandžio 25 d. Ryga2001 m. spalio 6 d. ten pat) – latvių poetas, vertėjas, eseistas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė mokytojos Helenos ir inžinieriaus Gusto Kukainių šeimoje. Kaip ir daugelis latvių buvo liuteronų tikėjimo. Inteligentiška šeima ir miestietiška aplinka skatino ankstyvą jaunuolio susidomėjimą literatūra. Dar mokykloje buvo perskaitęs visą latvių klasiką, dažnai lankėsi Rygos teatruose. 1977 m. baigė teatrologiją A. Lunačiarskio teatro meno institutą Maskvoje. [1]

19691972 m. dirbo Latvijos televizijoje, 19721973 m. – Janio Rainio literatūros ir meno istorijos muziejuje, 19741975 m. – Latvijos radijo literatūrinių laidų redaktorius. 19811995 m. gyveno Vilniuje.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Poezijai būdinga Europos metafizinio etoso, postmodernių formų paieška, muzikalumas, savita punktuacija, polifoninė eilėraščio sandara. Rašė esė, recenzijas apie latvių, lietuvių, lenkų, anglų ir kitas literatūras, su K. Skujenieku latvių kalba rengė ir skaitė pranešimus apie lietuvių ir latvių kultūros naujienas Laisvosios Europos radijui.

Su kitais latvių poetais vertė jaunųjų lietuvių poetų rinktinę „Aušroje gimusi širdis“ (Ausma dzimusi sirds 1984 m.). Tarp jo verstų lietuvių poetų Sigitas Geda, Jonas Juškaitis, Aidas Marčėnas, Alfonsas Nyka-Niliūnas, Judita Vaičiūnaitė jų eilėraščių vertimų įdėta ir į paskutinį po jo mirties išleistą poezijos rinkinį „Tamsoje dunksėdamas ledas“. 2002 m. išleista jo versta J. Vaičiūnaitės poezijos rinktinė „Žemės prisilietus“ (Zemei pieskaroties). Jo eilėraščius į lietuvių kalbą vertė Vaidotas Daunys, Erika Drungytė, Almis Grybauskas, Judita Vaičiūnaitė. [2]

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Atsisveikinimas su upe (Atvadīšanās no upes) Liesma, 1979 m.,
  • Vienatvės gimimas (Vienatnes piedzimšana) Liesma, 1987 m.,
  • Tamsoje dunksėdamas ledas (Tumsā dunēdams ledus) Elpa, 2001 m.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Ramutė Dragenytė. Judita Vaičiūnaitė ir Hermanis Marģeris Majevskis. Tekstai
  2. Arvydas Valionis'. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIV (Magdalena-México). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008. 68 psl.