Henry Parland

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Henry Parlandas

Henris Džordžas Viljamas Parlandas (1908 m. liepos 29 d. Vyborge, Suomijos Didžioji Kunigaikštystė – 1930 m. lapkričio 10 d. Kaune) – Suomijos švedų poetas, romanistas ir kultūros žurnalistas (daugiausia rašė Suomijos švedų leidiniams).

Gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Parlandų giminė (tikrasis giminės vardas – Makferleinai) kildinama iš Škotijos. H. Parlando tėvas buvo Rusijos geležinkelių inžinierius, vykstant geležinkelių tinklo plėtros darbams, keliavęs aplink tuometę carinę Rusiją. Parlandų šeima gyveno Tikaloje, Suomijoje. H. Parlandas buvo vyriausias iš keturių brolių (trys iš jų tapo rašytojais).

Būdamas keturiolikos, H. Parlandas išvyko mokytis į švedų mokyklą Grankuloje netoli Helsinkio. Jis anksti išreiškė susidomėjimą menu ir rašymu, įsitraukė į poetų būrelio, vadovaujamo Suomijos švedų poeto Gunaro Bjerlingo, veiklą. H. Parlandas atsikraustė pas G. Bjerlingą ir, manyta, gyveno bohemišką gyvenimą, o pats šeimai teigė, kad studijuoja teisę. Po tai, kai dėl įsiskolinimų H. Parlandas tapo nemokus, jis buvo išsiųstas pas dėdę Vosylių Sezemaną, gyvenusį Kaune. Nuo 1929 m. H. Parlandas dirbo sekretoriumi Švedijos konsulate Kaune, kol nesusirgo skarlatina, nuo kurios mirė būdamas 22 metų.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

H. Parlando kūryboje pasitelkiamam stiliui ir žodynui būdingas savotiškas keistumas, joje gausu visiškai unikalių žodžių. Gyvendamas Helsinkyje, H. Parlandas daugiausia rašė poeziją. Iš G. Bjerlingo mokėsi stilistikos ir rašybos. Svarbiausiu H. Parlando kūriniu laikomas romanas „Sudužo“. Romaną H. Parlandas pradėjo rašyti 1929 m. Kaune, pirmąkart jis išleistas po autoriaus mirties, 1932 m. Lietuviškai romanas išleistas 2011 m.

H. Parlandas laikomas vienu iš svarbiausių modernizmo atstovų švedų literatūroje. Jo kūryba pralenkė laiką ir neprarado aktualumo ir šiandien.