Pereiti prie turinio

Hamberstonas ir Santa Laura

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Hamberstono ir Santa Lauros salietros dirbtuvės
Pasaulio paveldo sąrašas

Vieta Čilė
Tipas Kultūrinis
Kriterijus ii, iii, iv
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 1178
Regionas** Lotynų Amerika ir Karibai
Įrašymo istorija
Įrašas 2005  (29 sesija)
Vikiteka: Hamberstonas ir Santa Laura
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Hamberstono ir Santa Lauros salietros dirbtuvės (isp. Oficinas salitreras de Humberstone y Santa Laura) – UNESCO pasaulio paveldo objektas šiaurinėje Čilėje, Tarapakos regione, 48 km į rytus nuo Ikikės, Atakamos dykumoje. Hamberstonas ir Santa Laura yra tik dvi iš daugelio salietros dirbtuvių, buvusių Atakamoje.

1872 m., tada dar Peru teritorijoje, Giljermas Vendelis (Guillermo Wendell) įkūrė Santa Lauros dirbtuves, o tais pačiais metais La Palmos dirbtuves atidarė Džeimsas Hamberstonas (James Thomas Humberstone). Dirbtuvės pastatytos anglų darbininkų gyvenviečių stiliumi. Tai buvo svarbios salietros, iš kurios gamintos trąšos, gamybos vietos, bet 1929 m. atradus dirbtinę amonio sintezę, gamtinės salietros gavyba nustojo reikšmės. 1934 m. abi kasyklas įsigijo Čilės kompanija Compañía Salitrera de Tarapacá y Antofagasta ir, atnaujinusi gavybos technologijas, dar iki 1958 m. vykdė darbus. Po 1960 m. salietros dirbtuvės buvo apleistos ir virto „vaiduokliais“.

2005 m. Hamberstono ir Santa Lauros salietros dirbtuvės įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldą kaip pavyzdinės salietros dirbtuvės ir tą laikotarpį atspindinčios darbininkų gyvenvietės. Tuo pačiu, objektas pateko tarp esančių pavojuje dėl 2005 m. šiaurės Čilėje įvykusio žemės drebėjimo padarinių.