Hailas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Hailas
حَائِل
حائل - panoramio.jpg
Miesto reginys
Laiko juosta: (UTC+3)
Valstybė Saudo Arabijos vėliava Saudo Arabija
Emyratas Hailo emyratas
Gyventojų (2018) 1 200 000
Altitudė 992 m

Hailas (arab. حَائِل = Ḥāʾil) – miestas Saudo Arabijos šiaurės vakaruose, Hailo emyrato sostinė. Mieste gyvena 1,2 mln. gyventojų (2018 m.). Miestas pasižymi agrikultūra – čia auginami javai, datulės, vaisiai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Hailo emyratas valdant Rašidų dinastijai

Istoriškai miestas tapo svarbus, nes per jį ėjo chadžo keliautojai kupranugarių vilkstinėmis.[1]

Hailas – Rašidų karališkosios šeimos tėvonija. Ši dinastija valdė ir Hailo miestą, ir to paties pavadinimo emyratą. Jie buvo Saudidų dinastijos (Saudo Arabijos karališkosios šeimos) varžovai.

Hailo miestas buvo Džabal Šamaro emyrato sostinė nuo 1836 m.,[2] kol 1921 m., kai jį užkariavo Nedždas, dabartinė Saudo Arabija.

Emyratui vadovavo Rašidų dinastija. Pirmasis emyras Abdullah bin Ali Al Rashid perėmė valdžią su savo broliu emyru Obaidu ir Džabro sūnumis. Abdullah bin Rashidas statė Barzano rūmus Haile. Po Abdullah Al Rashid mirties (1848 m.) jo sūnus ir įpėdinis Talalas užbaigė rūmus.

Rašidų valdymo laikotarpiu daug užsienio keliautojų aplankė Hailį, bei jo emyrus. Savo įspūdžius aprašinėjo įvairiuose žurnaluose ir knygose, įskaitant Georg August Wallin (1845), William Gifford Palgrave (1865), ledi Anne Blunt (1881), Charles Montagu Doughty (1888) ir Gertrude Bell (1914).

1921 m. Nedždas ėmėsi plėsti savo teritoriją ir puolė Hailą. Ibn Saudas įsakė sunaikinti Barzano rūmus, o Al Rashido ir Al Sabhano lyderiams buvo įsakyta persikelti iš Hailo į Rijadą. Musulmonų vahabistų sektos lyderis (Abd al-`Azīz Āl Sa`ūd) Abdul Azizas ibn Saudas (1880–1953) XX a. pirmaisiais dešimtmečiais, žlungant Osmanų imperijai užkariavo visą Nedžą, Hidžazą, arabų kunygaikštystes ir 1932 m. paskelbė Saudo Arabijos Karalystę.

ibn Saudas paskyrė laikinąjį emyrą – Princą Ibraheem bin Salem Al Sabhan, siekdamas užsitikrinti Hailo žmonių lojalumą. Po to miestas, netekęs savo reikšmės, smarkiai sumažėjo.

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Al-Tai FC – futbolo klubas;[3]
  • Princo Abdul Aziz bin Musa'ed stadionas, kurio talpa 20 000 žiūrovų.[4]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]